Zamknij

Badanie nasienia – kto powinien się przebadać? Co pozwala ustalić?

29.12.2020
Aktualizacja: 29.12.2020 10:52

Badanie nasienia to jeden z pierwszych kroków, który pozwala ustalić źródło problemów związanych z brakiem zapłodnienia. Jak przygotować się do takiego badania?

badanie nasienia
fot. Shutterstock

Esencją i najważniejszym celem każdego związku dwojga ludzi jest pielęgnowanie uczucia między nimi, przyjaźń i zrozumienie, ale także bliskość fizyczna. Atmosfera w sypialni w bardzo dużej mierze przekłada się na relacje między partnerami. Dla większości par i małżeństw bardzo ważnym celem, do którego dążą, jest posiadanie potomstwa. Długotrwałe, bezowocne starania o ciążę mogą poważnie i negatywnie odbić się na stosunkach między parą. Badanie nasienia to jeden z pierwszych kroków do ustalenia problemów odpowiadających za brak zapłodnienia. Na czym polega i co pozwala ustalić?

Gdy same chęci nie wystarczą…             

Aby para mogła mieć dzieci, organizmy obojga partnerów muszą być na to przygotowane, tj. spełniać warunki umożliwiające zapłodnienie. Przyczyn problemów z zajściem w ciążę może być mnóstwo, jednak zwykle wiążą się one z wadliwym funkcjonowaniem organizmu przynajmniej jednego z partnerów. Najczęściej długotrwałe, bezskuteczne starania o ciążę są wynikiem:

 • złej jakości nasienia męskiego: uszkodzonych lub słabych plemników,
 • stanów zapalnych układu moczowo – płciowego,
 • anatomicznych lub chorobowych wad układu rozrodczego kobiety, uniemożliwiających zagnieżdżenie się plemnika w komórce jajowej (np. endometrioza)
 • zaburzeń na tle hormonalnym,
 • zakażeń bakteryjnych lub wirusowych (które do tej pory mogły przebiegać bezobjawowo).

Jeśli starania o ciążę są regularne i trwają przynajmniej od roku, warto, aby oboje partnerzy wykonali badania pozwalające określić lub wykluczyć przeszkody zdrowotne.

Badanie nasienia – pierwszy krok do ustalenia płodności

Podstawowe badanie nasienia pozwala na określenie nie tylko ilości, żywotności i jakości plemników, od których zależy zapłodnienie, ale także innych parametrów nasienia:

 • objętości,
 • lepkości,
 • czasu upłynnienia,
 • wyglądu,
 • stosunku plemników żywych i ruchliwych wobec martwych.

W przypadku wątpliwości i podejrzeń co do problemów ze strony jakości nasienia lekarz może zalecić rozszerzone badania, które pozwalają na określenie między innymi stosunku plemników zbudowanych prawidłowo, wobec tych uszkodzonych. Na wynik badania czeka się około 3 dni roboczych, więc przyczynę problemu zajścia w ciążę ze strony mężczyzny można dość szybko potwierdzić lub wykluczyć.

Jak przygotować się do badania?

Pobranie nasienia jest dla wielu panów przeżyciem bardzo wstydliwym – nie ma przecież innego sposobu na jego pozyskanie, niż sprawienie sobie przyjemności cielesnej zakończonej wytryskiem. Choć gabinety zapewniają mężczyznom do tego komfortowe warunki, to stres i poczucie wstydu często skutecznie blokują psychicznie na tyle, że pobranie próbki jest utrudnione. Przed badaniem trzeba pamiętać także o dwóch zasadach:

 • zachowaniu wstrzemięźliwości seksualnej przez 3-5 dni (chodzi o niedoprowadzenie do wytrysku),
 • w tym samym czasie nie wolno spożywać alkoholu – może zaburzyć wynik badania.

Nasienie powinno zostać umieszczone w sterylnym, jałowym pojemniku, dostarczonym przed badaniem przez lekarza. Należy również koniecznie poinformować lekarza o wszystkich przebytych w ciągu ostatnich trzech miesięcy chorobach i przyjmowanych wówczas lekach.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Bądź na bieżąco. Polub fanpage Zdrowie Radio ZET na Facebooku!