Obserwuj w Google News

Badanie kału z powodu pasożytów, problemów z wypróżnianiem. Na czym polega?

3 min. czytania
22.02.2018 15:30
Zareaguj Reakcja

Badanie kału jest badaniem niezwykle przydatnym w ocenie stanu zdrowia. Wszelkie nieprawidłowości w wypróżnianiu, takie jak nieprawidłowa konsystencja i kolor stolca, a także obecność pasożytów w kale powinny skłonić do szybkiej wizyty u lekarza i przeprowadzenia właśnie takiego badania. Na badanie kału może zgłosić się każdy, kto ma wyraźny problem z wypróżnianiem. Jest to badanie szybkie i bezpieczne. Dowiedz się, jak wygląda badanie kału i jak się do niego przygotować.

Na czym polega badanie kału?
fot. East News

Badanie kału nie należy do ulubionych wśród pacjentów. Jest to jednak badanie potrzebne i bardzo przydatne. Już na podstawie małej próbki stolca można ocenić stan zdrowia człowieka. Badanie kału powinien wykonać każdy, kto zauważa zmiany w rytmie wypróżnień, częste biegunki lub zaparcia. Zmiana konsystencji stolca i jego nienaturalne zabarwienie to kolejne wskazania do odbycia takiego badania.

Badanie kału polega na ocenie jego cech, takich jak kolor i konsystencja. Pod uwagę bierze się także ewentualną obecność pasożytów, czerwonych i białych krwinek oraz resztek pożywienia. W większości przypadków wystarczy dostarczyć do laboratorium jedną małą próbkę kału. Wyjątkiem jest badanie stolca na obecność pasożytów i ich jaj. W tej sytuacji konieczne jest pobranie kilku próbek w niewielkich odstępach (2-, 3-dniowych). Badanie może także wymagać pobrania wymazu okołoodbytniczego. O szczegółach dotyczących badania zawsze informuje lekarz lub pracownik laboratorium.

Wskazania do badania kału:

  • podejrzenie choroby pasożytniczej przewodu pokarmowego;
  • zaburzenia trawienia i wchłaniania tłuszczów;
  • problemy z wypróżnianiem;
  • krew lub śluz w kale, zmiana koloru i konsystencji stolca.
Nie oddawaj próbki stolca do badania, jeśli cierpisz z powodu krwawienia hemoroidów, a także, gdy jesteś w czasie miesiączki.

Badanie kału: na czym polega?

Badanie próbki stolca składa się z oceny mikro- i makroskopowej. Ocena makroskopowa obejmuje: barwę, zapach, konsystencję stolca, obecność śluzu, ropy i niestrawionych resztek pokarmowych. Po dokonaniu analizy próbka stolca badana jest jeszcze pod mikroskopem. Badanie bakteriologiczne stolca, jeśli zachodzi taka potrzeba, przeprowadza się poprzez wysiew kału na podłoże ze specjalnymi pożywkami w celu oznaczenia bakterii.

Zobacz także

Badanie kału: jak się przygotować?

Badanie kału polega na pobraniu

świeżego stolca za pomocą łopatki dołączonej do specjalnego pojemniczka. Stolec należy oddać do czystego naczynia (na przykład miski lub nocnika) i wtedy pobrać niewielką próbkę. Nie należy oddawać kału do muszli klozetowej, w której znajdują się bakterie i brudna woda, ponieważ może to zafałszować wynik. Jak dużą próbkę pobrać? Zazwyczaj wystarczy próbka wielkości ziarna fasoli.

Pojemnik do pobrania próbki otrzymuje się w laboratorium lub kupuje w aptece. Należy unikać pobierania próbki do własnych naczyń, słoików i kubeczków. Pojemnik trzeba dokładnie opisać przed oddaniem próbki stolca do badania (na przykład imieniem, nazwiskiem, datą urodzenia i datą pobrania próbki).

Przed pobraniem próbki nie zaleca się stosowania preparatów przeczyszczających. Jeśli występują naprzemienne biegunki i zaparcia, poleca się pobranie próbki ze stolca biegunkowego.

Badanie kału: jak interpretować wyniki?

Wyniki badania powinien interpretować lekarz. Wyniki nie mogą być interpretowane w oderwaniu od całego procesu diagnostycznego. Wyniki badań, w zależności od ich specyfiki, otrzymuje się już po kilkunastu godzinach lub nawet po kilku dniach.

Zobacz także

Zobacz na filmie, jak powinien wyglądać prawidłowy stolec:

Wygląd kału mówi wiele o stanie zdrowia człowieka. Zmiana kształtu stolca, jego zapachu i barwy może świadczyć o rozwoju choroby.

Źródło: Pod Mikroskopem/youtube

Bibliografia: lek. med. Magdalena Przybylska-Feluś, Badanie mikroskopowe stolca, Medycyna praktyczna ( gastrologia.mp.pl)

_______

zdrowie.radiozet.pl/nk