Zamknij

Badania krwi na czczo. Czy można wypić wodę, kawę, herbatę?

03.11.2021
Aktualizacja: 03.11.2021 10:50

Badania krwi nie bez powodu wykonywane są na czczo. Napoje i pożywienie mogą powodować, że wynik badania krwi będzie zafałszowany. Czy to oznacza, że na wiele godzin przed badaniem nie można pić? Na szczęście są od tej reguły odstępstwa. Wyjaśniamy, co można pić przed badaniem krwi na czczo.

Badanie krwi na czczo
fot. Shutterstock

Przed pobraniem krwi w niektórych przypadkach konieczne jest bycie na czczo. Dotyczy to przede wszystkim takich badań jak: morfologia krwi, badanie glukozy, lipidogram, próby wątrobowe, poziom elektrolitów, poziom mocznika, czy stężenie niektórych hormonów.

Niektóre pokarmy i napoje spożyte przed badaniem mogą wpływać na wyniki analiz. 

Bycie na czczo oznacza powstrzymywanie się od jedzenia i picia (niektórych napojów) na 8 do 12 godzin przed badaniem.

Badanie krwi na czczo. Czy można pić przed badaniem?

Większość osób umawia się na badanie krwi rano. Głód, niewyspanie sprawiają, że często mechanicznie sięgają po kubek kawy lub herbatę. Wiele osób po przebudzeniu czuje również pragnienie, suchość w ustach i czuje potrzebę napicia się wody. Czy picie przed badaniem krwi jest dozwolone?

Spożycie niewielkiej ilości wody niegazowanej (najlepiej przegotowanej, a nie mineralnej) jest przed badaniem krwi wskazane. Zapobiega to odwodnieniu organizmu i pomaga w uwypukleniu żył. 

Przed badaniem krwi na czczo nie wolno pić kawy, herbaty, napojów słodzonych. Tego typu napoje mogą być przyczyną fałszywych wyników badania, zwłaszcza badania poziomu elektrolitów i glukozy.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: upacjenta.pl; aptekagemini.pl