Obserwuj w Google News

Jak odróżnić atak paniki od ataku serca?

4 min. czytania
17.08.2018 11:44
Zareaguj Reakcja

Objawy ataku paniki i ataku serca są bardzo podobne, co może utrudniać ich odróżnienie. Sprawę komplikuje fakt, że atak serca może wywołać panikę, choć w odwrotnym kierunku nie zachodzi taka relacja.

Atak paniki, atak serca
fot. Shutterstock

Atak serca, inaczej zawał serca, to poważny stan choroby zagrażający nie tylko zdrowiu, ale i życiu chorego (Dowiedz się więcej: Jakie są objawy zawału? Pierwsza pomoc w zawale). Pomylenie go z atakiem paniki może kosztować chorego bardzo wiele, dlatego naucz się rozpoznawać oba stany.

Czym jest atak paniki?

Panika to całe spectrum objawów towarzyszących zaburzeniom lękowym, choć niektórzy psychiatrzy uważają, że powinna być odrębnym schorzeniem. Szacuje się, że napady paniki występują u 9% populacji, a jej pierwsze epizody pojawiają się około 10.-28. roku życia. Częściej występują one u kobiet niż u mężczyzn.

Atak paniki – jakie są objawy?

Osoba, która ma atak paniki, może odczuwać dolegliwości podobne do zaburzeń funkcjonowania układu krążenia czy układu oddechowego. Do objawów paniki zaliczamy:

  • ostry ból w klatce piersiowej, kołatanie serca,
  • przyspieszone tętno,
  • drętwienie kończyn, uczucie mrowienia,
  • zawroty głowy, omdlenia,
  • problemy z oddychaniem – płytki oddech, uczucie braku tchu,
  • zimne poty,
  • dreszcze lub nagłe uczucie gorąca,
  • strach przed śmiercią,
  • bladość,
  • nudności lub inne nieprzyjemne dolegliwości ze strony układu pokarmowego.

Nie muszą one wszystkie występować.

Charakterystyczne dla ataku paniki jest to, że stopniowo narasta, by osiągnąć szczyt po kilkunastu minutach. Ustępuje po około godzinie, ale lęk nadal się utrzymuje.

Warto przeczytać:  Ketamina – lek, który pozwolił chłopcom z jaskini przetrwać misję ratunkową

Jakie są objawy ataku serca?

Rozpoznanie ataku serca, czyli inaczej zawału serca, nie jest łatwe, ale może spróbować to zrobić na podstawie poniższych objawów:

  • ból – rozlany, niemijający, umiejscowiony w klatce piersiowej, promieniujący do żuchwy i ramienia. Występuje on zarówno w trakcie wysiłku, jak i w trakcie spoczynku. Ból może pojawić się nagle, nawet podczas snu,
  • duszność, trudności z oddychaniem,
  • niepokój, lęk, strach,
  • zimne poty,
  • nudności i wymioty,
  • ból brzucha,
  • przeczucie zbliżającej się śmierci,
  • pieczenie lub ucisk w tzw. dołku,
  • zmęczenie, ogólne osłabienie, a nawet omdlenie.

W przypadku ataku serca żadnego z tych objawów nie należy lekceważyć i jak najszybciej trzeba zgłosić się do lekarza – najlepiej wzywając pogotowie ratunkowe. Zwłaszcza jeśli wiemy, że jesteśmy obciążeni – np. członkowie naszej rodziny mieli zawał albo chorujemy na miażdżycę.

Jak odróżnić atak paniki od ataku serca?

Objawy ataku paniki i ataku serca są do siebie bardzo podobne. Znalezienie różnic dla osoby postronnej może być trudne, zwłaszcza gdy sama nie doświadczyła podobnych stanów.

Spróbujemy podać kilka wskazówek, dzięki czemu to zadanie będzie łatwiejsze.

1. Charakterystyka bólu

Ból w klatce piersiowej to objaw wspólny dla ataku paniki i ataku serca. Różni się on jednak w obu przypadkach. W ataku paniki jest on zwykle ostry kłujący, umiejscowiony na środku klatki piersiowej. Natomiast ból towarzyszący atakowi serca ma charakter rozlany, niemijający, umiejscowiony w klatce piersiowej, promieniujący do żuchwy i ramienia. Może dawać uczucie nacisku lub uczucie ściskania. Nie mija ani w trakcie wysiłku, ani w trakcie spoczynku.

2. Czas trwania ataku

Kolejną wskazówką pomagającą odróżnić od siebie te dwa stany jest czas trwania ataku.

Atak paniki pojawia się nagle i po kilku minut osiąga szczyt (jest pełnoobjawowy), by po kilkunastu minutach powoli ustępować. Większość ataków paniki kończy się po 20-30 minutach, chociaż zdarzają się incydenty dłuższe, trwające godzinę.

Natomiast przy ataku serca wymienione objawy mają tendencję do wydłużania się i nasilenia w miarę upływu czasu. Na przykład bóle w klatce piersiowej mogą być łagodne na początku zawału serca, ale stają się ciężkie po kilku minutach.

Warto wiedzieć:  Ból psychogenny: gdy ciepi dusza, cierpi również ciało

Czy atak paniki może przyczynić się do zawału serca?

Nie. Zawał serca może wywołać atak paniki, ale atak paniki nie wywoła ataku serca. Jest on konsekwencją ostrego stanu wieńcowego serca, którego przyczyną jest nagłe ograniczenie przepływu krwi przez tętnice wieńcowe. Do niedokrwienia dochodzi najczęściej w wyniku postępującej miażdżycy, czyli odkładania się w naczyniach cholesterolu, który zapycha je i zwęża. Zawał serca może wystąpić, kiedy dojdzie do znacznego, ale częściowego zwężenia tętnic, ale również, kiedy tętnica zostanie całkowicie zablokowana – w takim przypadku atak serca stanowi bezpośrednie zagrożenie dla życia.

Jednak długotrwały stres i lęk mogą przyczynić się do rozwoju choroby wieńcowej. Poza tym niektóre badania pokazują, że u osób z zaburzeniami lękowymi może być zwiększone ryzyko rozwoju chorób serca z powodu niskiej zmienności rytmu zatokowego serca (HRV).

HRV to czas pomiędzy każdym uderzeniem serca. Układ nerwowy kontroluje częstość akcji serca. Częstość uderzeń serca ma się zmieniać w ciągu dnia, w zależności od czynności i emocji osoby. Wysoka wartość HRV wskazuje, że tętno człowieka zmienia się efektywnie w ciągu dnia, w zależności od tego, co robi, i że jego układ nerwowy działa dobrze. Niska wartość HRV oznacza, że serce osoby nie przełącza biegów tak efektywnie. Niektóre badania wiążą niskie HRV ze zwiększonym ryzykiem chorób serca.

Kiedy należy iść do lekarza?

Objawy ataków paniki i ataków serca są podobne, więc zawsze w razie jakichkolwiek wątpliwości lepiej skonsultować się z lekarzem. Bezwzględnie, gdy ból w klatce piersiowej ma charakter promieniujący, a także, gdy pojawiają się duszności.

TO CIĘ MOŻE ZAINTERESOWAĆ:

Źródło: Mediacal News Today
---------------------------------
Zdrowie.radiozet.pl/mk