Obserwuj w Google News

8 nietypowych objawów niedoboru żelaza. Nie ignoruj tych symptomów

2 min. czytania
Aktualizacja 06.06.2022
06.06.2022 14:23
Zareaguj Reakcja

Niedobory żelaza mogą objawiać się na wiele sposobów. Niektóre z wysyłanych przez organizm sygnałów są bardzo nietypowe. Na co trzeba zwrócić szczególną uwagę?

Niedobór żelaza objawy
fot. Shutterstock
  1. Po czym poznać niedobór żelaza?
  2. Jak walczyć z niedoborem żelaza?

Żelazo jest ważnym dla organizmu minerałem. Występuje w hemoglobinie (barwnik krwi), mioglobinie (barwnik mięśni), enzymach tkankowych oraz w formie zapasowej (ferrytynie). Odgrywa ono ogromną rolę w procesach oddychania tkankowego, procesie tworzenia krwinek czerwonych, syntezie DNA, metabolizmie cholesterolu, detoksykacji szkodliwych substancji w wątrobie, w zwalczaniu bakterii i wirusów etc. Gdy go więc zabraknie, organizm podupada na zdrowiu.

Po czym poznać niedobór żelaza?

Objawów niedoboru żelaza może być wiele. Najbardziej charakterystycznym jest anemia, objawiająca się szybkim męczeniem się, brakiem energii, szybkim biciem serca, bólami i zawrotami głowy, podatnością na infekcje, dusznością etc. Jakie jeszcze objawy mogą sugerować niedobór żelaza? Na liście znajdują się również:

  • nadmierne pragnienie (wzmożone pragnienie),
  • problemy z paznokciami (są one kruche, słabe, z tendencją do wrastania),
  • spierzchnięte i pękające usta (niedobór żelaza powoduje pękanie i pierzchnięcie w kącikach ust, co może utrudniać uśmiechanie się, śmiech czy jedzenie),
  • opuchnięty, gładki i wrażliwy na pokarmy język (mogą temu objawowi towarzyszyć inne symptomy, m.in. trudności z żuciem, połykaniem, a nawet mówieniem),
  • mrowienie w nogach (uczucie mrowienia nóg, a nawet zespół niespokojnych nóg mogą być związane z niedoborem żelaza),
  • nadmierne wypadanie włosów,
  • uczucie suchości w ustach,
  • bladość skóry i śluzówki.

Jak walczyć z niedoborem żelaza?

Jeśli pojawiły się u Ciebie powyższe objawy, skonsultuj się z lekarzem. Aby sprawdzić poziom żelaza w organizmie, wystarczy wykonać badanie krwi. Lekarz na podstawie wyników tego badania, postara się ustalić przyczynę niedoboru żelaza i zaordynuje odpowiednie leczenie.

W większości przypadków niedobór żelaza jest efektem obfitego krwawienia miesiączkowego (u kobiet) lub nieodpowiedniego stylu życia (u obu płci). Czasami jednak przyczyną jest jakaś choroba, zaburzająca gospodarkę wodno-elektrolitową.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: www.ncbi.nlm.nih.gov/ Normy żywienia dla populacji Polski i ich zastosowanie, pod redakcją Mirosława Jarosza, Ewy Rychlik, Katarzyny Stoś, Jadwigi Charzewskiej