Obserwuj w Google News

7 objawów COVID-19. Dwa z nich odróżniają tę chorobę od grypy

2 min. czytania
Aktualizacja 12.10.2021
12.10.2021 10:48
Zareaguj Reakcja

Naukowcy wyróżnili 7 pewnych objawów zakażenia koronawirusem. Dwa z nich mogą pomóc w różnicowaniu COVID-19 i grypy – uważa prof. Paweł Januszewicz.

Jak odróżnić COVID-19 od grypy? 2 objawy
fot. AP/Associated Press/East News

Istnieje 7 pewnych objawów COVID-19, infekcji wywołanej przez koronawirusa SARS-CoV-2. Dwa z nich odróżniają COVID-19 od grypy – wyjaśnia prof. Paweł Januszewicz, pediatra, dyrektor Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie, ekspert medyczny Fundacji Polsat. Lekarz powołał się na dużą pracę badawczą, której wyniki zostały opublikowane w czasopiśmie naukowym PLOS.

W badaniu tym przeanalizowano dane ponad 1 miliona chorych na COVID-19. W ten sposób wyodrębniono 7 objawów, które prawie zawsze pojawiają się w przypadku tej infekcji u osób dorosłych. Należą do nich:

– To jest siedem głównych objawów, które mówią nam o tym, że mamy do czynienia raczej z COVID-19 niż z grypą – wyjaśnia prof. Paweł Januszewicz i dodaje, że spośród nich dwa są kluczowe dla rozróżnienia COVID-19 i grypy.

– Możemy spodziewać się, że zakaziliśmy się koronawirusem, jeżeli znika poczucie smaku i mamy zaburzony węch. To zdaniem autorów badania najsilniejsze wskaźniki – tłumaczy ekspert i dodaje: – Czasami jednak rozróżnienie tych dwóch chorób tylko po objawach jest kompletnie niemożliwe, bo większość objawów jest identyczna.

W przypadku jakichkolwiek wątpliwości ostatecznym rozpoznaniem jest wynik testu na COVID-19.

Ekspert w rozmowie z dziennikarzem Polsat News zachęcał do szczepienia się przeciwko COVID-10 oraz przeciwko grypie. Jego zdaniem jest jeden bardzo ważny powód.

 – Przebycie grypy bardzo zwiększa naszą wrażliwość na koronawirusa i odwrotnie: jeśli mamy COVID-19, to tym bardziej możemy zachorować na inną chorobę wirusową. To dotyczy także dzieci, które chorują po zakażeniu wirusem RSV – powiedział lekarz i dodał, że sam zaszczepił się przeciwko obu tym chorobom.

Źródło: Polsat News