5 rzeczy, których nie warto ukrywać przed lekarzem. To ważne dla diagnozy
Idąc do lekarza, chcesz otrzymać najlepszą poradę dotyczącą zdrowia i dobrze dopasowane leki. To możliwe, o ile nie tylko powiesz mu o swoich aktualnych dolegliwościach, ale nie będziesz też ukrywać innych ważnych informacji, które mogą mieć wpływ na leczenie. Czego nie można ukrywać przed lekarzem?

- Kłopoty z pęcherzem moczowym lub jelitami
- Zdrowie seksualne i problemy z płodnością
- Informacje o diecie
- Przyjmowane leki, w tym OTC
- Informacje o suplementach, domowych terapiach, stylu życia
Gabinet lekarski to dokładnie to miejsce, w którym warto być całkowicie szczerym i powiedzieć o wszystkich o szczegółach związanych ze zdrowiem, także tych intymnych. Choć niełatwo jest rozmawiać o takich sprawach z osobą, której w zasadzie się nie zna, to na dłuższą metę jest to korzystne dla pacjenta, a poza tym medycy są przyzwyczajeni do takich tematów. Prawda jest taka, że lekarze nie mogą dobrze wykonywać swojej pracy i właściwie leczyć, jeśli nie mają pełnej wiedzy o pacjencie. Zwykle pytają o istotne dla nich informacje, ale jeśli tak się nie dzieje, warto się tymi sprawami podzielić z własnej inicjatywy. To ważne, by mówić medykowi o wszelkich objawach, które wydają się nam istotne. Jakich informacji nie ukrywać przed swoim lekarzem?
1. Kłopoty z pęcherzem moczowym lub jelitami
Choć mówienie o problemach z układem moczowym czy wydalniczym dla niektórych osób jest wstydliwe, to dla lekarza jest to bardzo istotną informacją. Trudności z wypróżnianiem lub oddawaniem moczu, ból w podbrzuszu czy zaparcia mogą wskazywać na poważną chorobę, np. infekcje nerek czy guzy jelit. Takie problemy, jak nietrzymanie moczu czy ból podczas jego oddawania albo zaparcia, dotyczą bardzo wielu osób, które niepotrzebnie męczą się tymi problemami – tymczasem lekarz mógłby pomóc je rozwiązać.
2. Zdrowie seksualne i problemy z płodnością
Brak problemów z życiem seksualnym czy płodnością jest niezwykle ważne dla ogólnego stanu zdrowia i jakości życia. Ujawnienie tego typu problemów może wydawać się zawstydzające, ale jeśli tego nie zrobimy, nikt nie zdoła nam pomóc. Chodzi o zaburzenia erekcji, infekcje przenoszone drogą płciową, ból podczas lub po stosunku, nieregularne lub bolesne miesiączki i cykle menstruacyjne – to tylko kilka najczęstszych przykładów. Warto o tym mówić, bo takie problemy mogą się wiązać z innymi poważnymi chorobami i może wskazywać na niepoprawne działanie innych narządów być wskazówką dotyczącą innych narządów, a nawet problemów ze zdrowiem psychicznym.
3. Informacje o diecie
Dieta jest niezwykle ważnym aspektem zdrowia. Żywność może być lekarstwem, a wiele problemów zdrowotnych wynika z nieodpowiedniej diety, nieregularnych posiłków, ekstremalnych diet, niespożywania wystarczającej ilości białka czy tłuszczu, a także jedzenia produktów pozbawionych składników mineralnych i witamin, a także nadmiaru śmieciowego jedzenia. Wiedza o diecie pacjenta może pomóc lekarzowi w ustaleniu przyczyny choroby i w zaplanowaniu leczenia, także jeśli chodzi o sugestie dotyczące składu posiłków.
4. Przyjmowane leki, w tym OTC
Leki bez recepty (tzw. OTC) są w powszechnym użyciu – większość osób przynajmniej sporadycznie je bierze. Zwykle zanim pójdziemy do lekarza, ratujemy się właśnie takimi preparatami, np. o lekami przeciwbólowymi, na kaszel czy ból gardła. Idąc na wizytę, trzeba powiedzieć, co się zażywało na własną rękę. Pomoże to lekarzowi nie dawać ci takich leków, które nie pomogły. Poza tym jest to też informacja dla lekarza, że problem może być poważny, jeśli leki bez recepty nie pomogły – to dodatkowo może zwiększyć jego czujność. Ważne jest też, by szczerze powiedzieć, jeśli jakichś przepisanych wcześniej leków nie przyjmujesz, pomijasz dawki lub masz efekty uboczne. Te wszystkie informacje mogą być kluczowe dla zdrowia.
5. Informacje o suplementach, domowych terapiach, stylu życia
Polacy stosują suplementy diety na potęgę – jak dowodzą badania. Można ich używać w różnych celach, np. aby się odchudzić, poprawić wygląd skóry, ale też życie seksualne czy pracę mózgu. Niestety, suplementy diety nie zawsze są skuteczne – to nie leki i wprowadzenie ich na rynek nie wymaga specjalnych badań, przepisy nie dużo mniej restrykcyjne. Tymczasem nawet suplementy mogą mieć działania uboczne. To dlatego warto o nich poinformować lekarza. Podobnie ma się sprawa z domowymi terapiami, np. masażami czy okładami. Warto też podzielić się informacjami o stylu życia, czyli o paleniu tytoniu, używaniu narkotyków czy alkoholu, aktywności fizycznej, nawykach związanych ze snem czy stanie psychicznym. Ważny dla sposobu leczenia może się też okazać zawód, jaki wykonujesz, a nawet sytuacja rodzinna – to wszystko pomoże lekarzowi dopasować dobry sposób leczenia.
Źródło: Eat This, Not That!