5 chorób wieku podeszłego coraz częściej rozpoznawane u młodych
Choroby serca, choroby wątroby, nowotwory złośliwe - to schorzenia kojarzone z osobami w podeszłym wieku. Wątpliwości, czy poszerzać diagnostykę u osób poniżej 50. roku życia, często mają sami lekarze.

Są takie schorzenia, które jednoznacznie kojarzą się z seniorami, ale lekarze coraz częściej rozpoznają je u młodych. Na jakie objawy zwrócić uwagę? W którym momencie zgłosić się do lekarza? Kiedy nalegać na poszerzoną diagnostykę?
1. Niewydolność serca
Niewydolność serca to "cicha epidemia", która rozwija się w cieniu pandemii koronawirusa. Lekarze alarmują: na to schorzenie choruje już 1,2 mln Polaków. Niewydolność serca długo nie daje charakterystycznych objawów, przez co rozpoznawana jest późno.
Objawy niewydolności serca to m.in.:
- krótki oddech
- duszność
- osłabienie mięśni
- zawroty głowy
- obrzęki
Dowiedz się więcej: Niewydolność serca - niebezpieczna choroba, na którą umiera coraz więcej Polaków
2. Niealkoholowe stłuszczenie wątroby
Stłuszczenie wątroby to choroba, która kojarzy się ze "starymi alkoholikami". Tymczasem dotyka też ludzi młodych, a nawet dzieci - zazwyczaj otyłe, z cukrzycą. Nieleczona może prowadzić do groźnych powikłań, w tym do zapalenia wątroby i marskości wątroby, a z czasem nawet do raka wątroby.
Objawy stłuszczenia wątroby to m.in.:
- zmęczenie
- osłabienie
- uczucie pełności w brzuchu
- zaburzenia snu
- ból w prawym boku (w późniejszym stadium choroby)
Dowiedz się więcej: Stłuszczenie wątroby: alkoholowe i niealkoholowe. Objawy, leczenie
3. Arytmia
Arytmie to grupa chorób serca niesłusznie kojarzona z problemami wieku podeszłego. Szacuje się, że na zaburzenia rytmu serca cierpi ok. 1 proc. młodej populacji. Gdy serce bije za szybko, mówi się o tachykardii, gdy niebezpiecznie zwalania - rozpoznawana jest bradykardia. Arytmia często zaczyna się już w dzieciństwie, a pierwszym objawem jest konieczność "poleżenia sobie przez chwilę" po wysiłku fizycznym. Mówił o tym Wojciech "Łozo" Łozowski w audycji "NieZŁY pacjent w Radiu ZET": "Opracowałem sobie własny system naprawczy. Kładłem się na plecach, brałem kilka głębokich wdechów i po minucie, max dwóch, serducho wskakiwało na właściwy tor. Potem w trakcie koncertów wielokrotnie leżałem na scenie. Ogrywaliśmy to jako performance sceniczny" - przyznał muzyk.
Objawy arytmii to m.in.:
- uczucie zbyt szybkiego lub zbyt wolnego bicia serca
- kłucia w okolicy serca
- duszność
- zawroty głowy
- napady lęku
Dowiedz się więcej: Arytmia, czyli zaburzenia rytmu serca. Od kołatania do zawrotów głowy
4. Przedwczesna menopauza
Menopauza, czyli wygaśnięcie czynności jajników, naturalnie występuje u kobiet w wieku 40-60 lat. Gdy pula pęcherzyków jajnikowych wyczerpie się przed 40. rokiem życia, mówi się o przedwczesnej menopauzie (POF, z ang. premature ovarian failure). Problem dotyka jedną na sto kobiet przed 40. rokiem życia i jedną na tysiąc przed trzydziestką. Okres poprzedzający wygaśnięcie czynności jajników to klimakterium.
Objawy klimakterium to m.in:
- uderzenia gorąca
- nocne poty
- bezsenność
- zimne dreszcze
- kołatanie serca zawroty i bóle głowy
Dowiedz się więcej: Menopauza to nie zmierzch kobiecości, ale coś nowego
5. Rak nerki
Rak nerki to jeszcze jedna choroba, na którą warto zwrócić uwagę w kontekście poważnych problemów ze zdrowiem u młodych. Utarło się, że nowotwory złośliwe to przypadłość ludzi starszych, ale czujność onkologiczną powinny zachować też osoby w kwiecie wieku. Z analizy Penn State College of Medicine, opublikowanej pod koniec 2020 roku wynika, że liczba przypadków raka u młodych dorosłych i nastolatków wzrosła o 30% w ciągu ostatnich czterech dekad.
Objawy raka nerki to m.in.:
- bóle krzyża
- krwiomocz
- nawracające infekcje dróg moczowych
- uporczywy kaszel
- bóle w podbrzuszu o charakterze kolki
- żylaki powrózka nasiennego u mężczyzn
Dowiedz się więcej: Rak nerki: rzadki, ale podstępny. Jak rozpoznać objawy raka nerkowokomórkowego?