Zamknij

10 sygnałów, które wskazują na to, że bliska osoba umiera

07.11.2022
Aktualizacja: 07.11.2022 17:02

Gdy życie człowieka dobiega końca, zaczyna zmieniać się jego ciało i zachowanie. Bliska osoba może przed śmiercią "gasnąć", izolować się od otoczenia, powracać do wspomnień, czy robić tzw. rachunek sumienia. Także ciało daje objawy zwiastujące nadejście śmierci. Dowiedz się, jak rozpoznać, że bliska osoba odchodzi.

Osoba umierająca
fot. Shutterstock

Oznaki zbliżającej się śmierci mogą pojawić się na kilka tygodni przed odejściem, co zdarza się często w przypadku osób ciężko chorych, mogą też wystąpić na kilka dni przed śmiercią. Choć nie jest łatwo pogodzić się z tym, że bliska osoba odchodzi z tego świata, to świadomość tego, co dzieje się z człowiekiem przed śmiercią może ułatwić podjęcie niezbędnych kroków - zapewnienie bliskiemu odpowiedniej opieki, pomocy medycznej, czy poinformowanie rodziny i przyjaciół o możliwości odbycia ostatniego pożegnania.

Brytyjski "Mirror" opublikował opracowaną przez ekspertów listę 10 najczęstszych objawów, które mogą wskazywać na to, że bliska osoba zbliża się do kresu życia.

1. Utrata apetytu

Organizm osoby, która zbliża się do kresu życia, potrzebuje mniej energii. To powoduje, że chory traci apetyt i nie ma potrzeby spożywania pokarmów. Często zdarza się, że osoby umierające przestają jeść na kilka dni przed śmiercią. Utrata łaknienia może być też spowodowana problemami z przełykaniem, które towarzyszą niektórym chorobom. Z powodu braku apetytu i zmniejszonego pragnienia, ciężko chorzy przebywający w szpitalu są zwykle podłączeni do kroplówki.

2. Nadmierna senność

W ciągu kilku miesięcy i tygodni śmiercią umierająca osoba może znacznie dłużej i częściej spać. Większa potrzeba snu jest powodowana przez spowolnienie metabolizmu organizmu.

3. Izolowanie się od otoczenia

Poziom energii umierającego człowieka jest zmniejszony, dlatego chorzy często unikają spotkań, tłumów, odwiedzin. Utrata sił, a czasami także obniżony nastrój powodują, że chory się izoluje, a bliscy powinni mu na to pozwolić.  

4. Zmiana parametrów życiowych

Te parametry życiowe mogą się zmieniać, gdy bliska osoba umiera:

  • spadek ciśnienia krwi,
  • spowolnienie oddechu/nieregularny oddech,
  • nieregularne bicie serca,
  • zmiana zabarwienia moczu (brązowy, rdzawy, ciemny).

5. Zmiana nawyków toaletowych

Ponieważ umierająca osoba je i pije mniej, znacznie rzadziej się wypróżnia. Ma niewielką potrzebę oddawania moczu (jest go też znacznie mniej), rzadko też oddaje stałe stolce. Często występuje też nietrzymanie moczu i stolca. 

6. Osłabienie mięśni

Na kilka dni przed śmiercią mięśnie słabną, wtedy chora osoba już nie wstaje i ma problem z wykonywaniem niepozornych czynności. Problem może sprawiać picie z kubka, zmiana pozycji na łóżku.

7. Obniżenie temperatury ciała

Krążenie krwi zwalnia w dniach poprzedzających śmierć. Obieg krwi skupia się na narządach wewnętrznych, co oznacza, że do rąk, stóp i nóg dociera bardzo mało krwi. Zmniejszone krążenie oznacza, że skóra osoby umierającej jest zimna w dotyku, może też być blada lub nakrapiana niebieskimi i fioletowymi plamkami.

8. Splątanie, dezorientacja

Niektóre osoby pozostają przed śmiercią w pełni świadome tego, co się wokół nich dzieje. Zdarza się jednak, że w dniach i godzinach poprzedzających śmierć, chora osoba jest zdezorientowana, trudno jej odnaleźć się w rzeczywistości, może być niespokojna i mieć problem z rozpoznaniem znajomych osób.

Tuż przed śmiercią u chorej osoby może wystąpić nadmierne pobudzenie, niepokój, splątanie, problem z rozpoznaniem miejsca i czasu.

9. Nasilenie bólu

Na kilka miesięcy lub tygodni przed śmiercią może nasilić się ból związany z chorobą. Wtedy chorzy opadają z sił i często tracą ochotę na spotkania z bliskimi, mają problem z jedzeniem i piciem. Mogą mieć zbolały wyraz twarzy. To ważne, by bliskiej osobie zapewnić jak najlepsze warunki przed odejściem, dotyczy to zarówno fachowej opieki medycznej, jak i środków przeciwbólowych.

10. Halucynacje 

Halucynacje lub zniekształcone wizje mogą pojawić się tuż przed śmiercią. Halucynacje wzrokowe i słuchowe dotyczą często osób, które zmarły, a były bliskie umierającemu.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.