Zamknij

Czy można łączyć szczepionki Pfizer i AstraZeneca? "Daje to wysokie stężenia przeciwciał"

30.06.2021 15:32

Według dr n. med. Pawła Grzesiowskiego, eksperta Naczelnej Rady Lekarskiej, można łączyć różnego typu szczepionki przeciwko COVID-19, takie jak Pfizer i AstraZeneca. "Daje to wysokie stężenia przeciwciał bez wzrostu ryzyka niepożądanych działań poszczepiennych" - podsumowuje, powołując się na najnowsze badania.

Czy można łączyć szczepionki Pfizer i AstraZeneca? "Daje to wysokie stężenia przeciwciał"
fot. SHUTTERSTOCK

Najnowsze badania potwierdzają bezpieczeństwo i skuteczność mieszania dawek różnego typu szczepionek przeciwko COVID-19.

„Kolejne badanie Com-COV, w którym wykazano, że mieszane schematy szczepionek Pfizer i AstraZeneca w dowolnej kombinacji dają wysokie stężenia przeciwciał bez wzrostu ryzyka NOP (niepożądanych odczynów poszczepiennych). Kiedy w Polsce doczekamy się zmian w programie szczepień?” – stawia na Twitterze pytanie dr n. med. Paweł Grzesiowski, ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej ds. walki z COVID-19.

Specjalista powołuje się na badania naukowców University of Oxford. Wykazano w nim, że podanie szczepionki Pfizera po zastosowaniu w pierwszej dawce preparatu AstraZeneki, daje nawet lepsze efekty, jeśli chodzi o poziom przeciwciał, niż ponowne użycie tej samej szczepionki.

Sprawdź też: Mieszanie szczepionek przeciw COVID-19 zwiększa ryzyko skutków ubocznych

Łączenie szczepionek przeciwko COVID-19

W niektórych krajach Unii Europejskiej, takich jak Hiszpania, dopuszcza się już mieszanie dawek różnych szczepionek przeciwko COVID-19. Prof. Mathew Snape z University of Oxfiord, który nie uczestniczył w badaniu Com-COV, twierdzi jednak, że nie ma jeszcze podstaw do zmiany rekomendacji w tej sprawie.

Jego zdaniem na podstawie dotychczasowych obserwacji można mieszać schematy szczepień w niektórych tylko przypadkach, aby bardziej uelastycznić program szczepień. Badanie Com-COV przeprowadzone na 830 osobach nie jest jeszcze dostateczne, by wprowadzić w tej sprawie szerszą rekomendację.

„Jest to oczywiście zachęcające, że mieszanie szczepionek daje wysoki poziom przeciwciał oraz komórek typu T” – zaznaczył w wypowiedzi dla Reutersa. Opowiada się jednak za tym, żeby na razie nie było to regułą. Z badań wynika, że lepszą odpowiedź immunologiczną uzyskuje się, gdy w drugiej dawce podawana jest szczepionka mRNA (w tym przypadku Pfizera), a nie odwrotnie.

Prof. Mathew Snape zwraca jednak uwagę, że preparat AstraZeneki daje lepsze efekty w drugiej dawce, gdy zostanie podany po dłuższym okresie, co najmniej 12 tygodni. dawkach. 

Warto w tym miejscu wspomnieć, że z mieszanych dawek różnego typu szczepionek skorzystała niedawno kanclerz Niemiec, 66-letnia Angela Merkel. Po otrzymaniu w kwietniu preparatu AstraZeneki, w drugiej dawce w czerwcu podano jej szczepionkę Moderny (opracowanej w technologii mRNA).

loader

RadioZET.pl/PAP(Zbigniew Wojtasiński)