Zamknij

Wariant Delta: objawy. Atakuje słuch i gardło. Na co zwrócić uwagę?

13.07.2021
Aktualizacja: 13.10.2021 21:07

Wariant Delta uważany jest przez naukowców za ''najbardziej zakaźny wariant''. Obecnie Delta odpowiada za wiele nowych zakażeń SARS-CoV-2, dlatego warto znać objawy, jakie wywołuje. Jak rozpoznać zakażenie wariantem koronawirusa Delta? Podpowiadają specjaliści. 

AP/Associated Press/East News
fot. AP/Associated Press/East News
  1. Wariant Delta: nowe objawy. Na co zwrócić uwagę? 
  2. Wariant Delta: objawy zakażenia. Lista możliwych objawów 

Wariant Delta (znany jako B.1.617), czyli tzw. mutacja indyjska koronawirusa SARS-CoV-2 po raz pierwszy został zidentyfikowany w Indiach, dotarł już jednak do kilkudziesięciu krajów na świecie, wykryto go również w Polsce. 

Już w maju Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) wskazała Deltę jako wariant, który powinien budzić zaniepokojenie, ponieważ zakażenie nim powoduje bardzo ciężkie objawy. Według analiz epidemiologicznych prowadzonych między innymi przez Instytut Zdrowia Publicznego w Wielkiej Brytanii (Public Health England) wariant Delta jest bardziej zaraźliwy niż znane wcześniej warianty.

Jak rozpoznać zakażenie wariantem Delta? Wyjaśniają specjaliści. 

Wariant Delta: nowe objawy. Na co zwrócić uwagę? 

Według indyjskich i rosyjskich lekarzy, którzy mieli do czynienia z dużą ilością pacjentów zakażonych ''Deltą'' wariant ten może powodować nieco inne objawy COVID-19, niż te, o których mówiono do tej pory.

U zakażonych wariantem Delta częściej obserwuje się problemy układem trawiennym, w tym bóle brzucha, wymioty i biegunki.

Objawy zakażenia ''Deltą'' łatwo pomylić z przeziębieniem, bo infekcja często zaczyna się od bólu gardła lub zapalenia migdałków. To jednak nie wszystko.

Dr Paweł Grzesiowski, pediatra, immunolog oraz ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej ds. walki z COVID-19 tłumaczy w rozmowie z portalem WP abczdrowie.pl, że z doniesień indyjskich lekarzy wynika, że takim częstym objawem zakażenia ''Deltą'' jest utrata słuchu.

- Koronawirus ma potencjał uszkadzania układu nerwowego. Przy poprzednich wariantach częściej dochodziło do zajmowania opuszek nerwowych, w wyniku czego pojawiały się problemy z węchem i smakiem. W przypadku wariantu indyjskiego częściej są obserwowane zaburzenia słuchu. Mają one również podłoże neurologiczne - powiedział ekspert w rozmowie z WP abczdrowie.pl.

Do tej pory dolegliwości laryngologiczne dotyczyły niewielkiej grupy pacjentów zakażonych tzw. mutacją brytyjską. 

- Koronawirus może powodować niedosłuch czuciowo-nerwowy, szumy uszne, a w rzadkich przypadkach wywoływać nagłą głuchotę. Były również opisywane przypadki ostrego zapalenia ucha środkowego u dorosłych - wyjaśniała dla WP abczdrowie.pl prof. Małgorzata Wierzbicka, kierownik Kliniki Otolaryngologii i Onkologii Laryngologicznej Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu.

Niedawno pisaliśmy również o tym, że zdaniem indyjskich lekarzy zakażenie wariantem koronawirusa Delta może skutkować powstawaniem groźnych zakrzepów krwi prowadzących nawet do rozwoju gangreny.

Wariant Delta: objawy zakażenia. Lista możliwych objawów 

Podsumowując, na podstawie doniesień naukowców i obserwacji lekarzy m.in. z Indii i Rosji, można wyodrębnić kilka objawów, które mogą świadczyć o zakażeniu wariantem Delta koronawirusa.

Możliwe OBJAWY DELTY to:

  • problemy z układem trawiennym, w tym bóle brzucha, biegunki, wymioty;
  • ból gardła, 
  • zapalenie migdałków,
  • zaburzenia słuchu (w ekstremalnych przypadkach nawet utrata słuchu),
  • szumy uszne,
  • zakrzepy krwi (prowadzące nawet do gangreny). 

Dr Piotr Rzymski w rozmowie z Polską Agencją Prasową zwrócił uwagę, że obserwacji hinduskich lekarzy nie można wprost przenosić na sytuację w Europie. Zdaniem specjalisty różni się nie tylko strefa klimatyczna i częstość występowania rozmaitych chorób, w tym pasożytniczych, ale występują też różnice w sytuacji socjoekonomicznej i dostępnie do opieki medycznej, a to wszystko może decydować o innym spektrum obserwowanych objawów. 

Źródło: WP abczdrowie.pl, zdrowie.pap.pl