Oceń
- Zęby mleczne – w jakiej kolejności się pojawiają?
- Kiedy wypadają mleczaki?
- Zęby mleczne a próchnica
- Zęby mleczne – kiedy dziecko może używać pasty z fluorem
- Czym się różnią zęby mleczne od stałych?
Zęby mleczne podobnie jak zęby stałe wymagają codziennej pielęgnacji i w razie pojawienia się próchnicy u dzieci odpowiedniego leczenia. Jest to gwarancja nie tylko zdrowych zębów, ale także pięknego uśmiechu.
Zęby mleczne – w jakiej kolejności się pojawiają?
Mleczaki pojawiają się zazwyczaj w ciągu dwóch lat. U większości dzieci jest to taka kolejność:
- 6. a 11. miesiąc życia – dolne jedynki.
- 6. a 12. miesiąc życia – górne jedynki.
- 6. a 16. miesiąc życia – górne dwójki.
- 7. a 18. miesiąc życia – dolne dwójki.
- 10. a 19. miesiąc życia – czwórki.
- 15. a 24. miesiąc życia – trójki.
- 21. a 31. miesiąc życia – piątki.
Kiedy wypadają mleczaki?
Już około 4 roku życia zawiązki zębów stałych zaczynają naciskać na mleczaki. Około 5.-6. roku życia zaczynają się poruszać jedynki i dwójki mleczne, a następnie wypadać. Powiększa się też wtedy szczęka malucha, a wszystko po to, aby zrobić miejsce dla stałych szóstek. Kolejne zęby zaczynają wypadać dopiero około 9.-10. roku życia. Proces wymiany wszystkich zębów mlecznych może trwać więc do 12. roku życia.
Zęby mleczne a próchnica
Próchnica u dzieci to problem, który spotyka coraz większą liczbę maluchów. Na pojawienie się tego schorzenia wpływ ma wiele czynników. Są to między innymi: rzadkie wizyty u lekarza stomatologa, nieodpowiednia dieta, czyli zbyt dużo cukru, nieprawidłowa higiena jamy ustnej, bakterie przenoszone przez rodziców.
Każdy rodzić w odpowiednim czasie powinien wdrożyć wszelkie działania higieniczne w obrębie jamy ustnej. Jednak, gdy pojawią się pierwsze objawy próchnicy u dziecka, należy koniecznie wdrożyć leczenie. Jednak nie należy wyrywać mleczaków z nabytą próchnicą – może to doprowadzić do pojawienia się poważnych wad zgryzu. Natomiast nieleczona próchnica może przenieść się na zęby stałe.
Zęby mleczne – kiedy dziecko może używać pasty z fluorem
Fluor to kluczowa substancja, która chroni ząbki przed próchnicą. Hamuje ona bakterie, które wytwarzają kwas i niszczą szkliwo. Należy jednak pamiętać, że nadmiar fluoru może powodować kredowe przebarwienia na mleczakach i zębach stałych. W konsekwencji może to doprowadzić do kruchości szkliwa.
Dlatego dzieci, które nie połykają pasty (około 2.-3. roku życia) mogą myć zęby pastą z dawką fluoru wynoszącą około 250-300 ppm. Koło 8 roku życia mogą stosować już pasty dla dorosłych.
Czym się różnią zęby mleczne od stałych?
Mleczaki przypominają kształtem zęby stałe, jednak trochę się od siebie różnią. Zęby mleczne mają mniejsze, cieńsze korzenie, które są także prostsze. Warstwa szkliwa jest cieńsza i jest ono słabiej mineralizowane.
Zęby stałe wydają się kremowe przy mleczno-białych mleczakach. Cechą charakterystyczną mleczaków jest także ruchomością fizjologiczną, dlatego tuż przed wypadnięciem są one chwiejne.
Oceń artykuł