Obserwuj w Google News

Otyli chłopcy mogą zostać niepłodnymi dorosłymi. Ważne ostrzeżenie

2 min. czytania
15.05.2023 10:38
Zareaguj Reakcja

O tym, że nadwaga może wpływać na płodność, wiadomo od dawna. Otyli mężczyźni częściej zmagają się z różnymi chorobami przewlekłymi, m.in. cukrzycą, nadciśnieniem. Jednak ryzyko niepłodności można przewidzieć już w czasie dojrzewania, co wykazało najnowsze badanie.

Jak nadwaga wpływa na płodność? Nowe badanie
fot. Shutterstock

Eksperci od dawna ostrzegają przed rosnącym problemem otyłości wśród najmłodszych. W Polsce już co piąty chłopiec ma nadwagę: według WHO to właśnie u nas dzieci tyją najszybciej w Europie. Nadmiarowe kilogramy to nie tylko źródło olbrzymich kompleksów, ale też czynnik ryzyka poważnych chorób przewlekłych i zaburzeń o podłożu psychicznym. Niestety, jak alarmują lekarze: otyły przedszkolak będzie otyłym dorosłym.

– Stan zdrowia naszych dzieci pogarsza się, zarówno jeśli chodzi o otyłość, jak i nadwagę. Są to główne czynniki ryzyka, jeśli chodzi w dalszej kolejności o kwestie kardiologiczne, czyli ciśnienia krwi, ale też innych powikłań związanych z cukrzycą czy innymi przypadłościami – ostrzega A.Niedzielski.

Teraz potwierdzono, że chłopcy, którzy mają nadwagę w okresie dorastania, mogą być niepłodni w dorosłości. Wyniki badania opublikowano w piśmie Journal of Endocrinology.

Nadwaga a niepłodność: jaka jest zależność?

Jak tłumaczą naukowcy z Uniwersytetu w Katanii we Włoszech, u chłopców z nadmierną masą ciała objętość jąder jest mniejsza. Ma to bezpośredni wpływ na ilość produkowanej spermy.  Zespół kierowany przez Rossellę Cannarellę przeanalizował dane zebrane w grupie 268 dzieci i nastolatków w wieku od 2 lat do 18. roku życia. Informacje dotyczyły: wskaźnika masy ciała (BMI) dzieci, poziomu insuliny oraz oporności tkanek na ten hormon, a także objętości jąder u chłopców. Analiza wykazała, że chłopcy w wieku od 9. do 14. lat, których waga była prawidłowa, mieli znacznie większą objętość jąder w porównaniu do rówieśników, którzy zmagali się z otyłością czy nadwagą. W innych grupach wiekowych zależności tej nie potwierdzono, jednak zauważono, że na objętość jąder może wpływać poziom insuliny we krwi.

Ci, którzy mieli prawidłowy poziom insuliny, również mieli większą objętość (o 1,5-2 razy) jąder w porównaniu z rówieśnikami z hiperinsulinemią. Zbyt wysoki poziom insuliny w tak młodym wieku świadczy o ogromnym ryzyku cukrzycy typu 2.

Niepłodność wśród mężczyzn to coraz większy problem na całym świecie

Jak przypominają badacze we wstępie do artykułu, w 2010 r. bezpłodność dotknęła aż 48 mln par na świecie. Szacuje się, że w 50 proc. przypadków ma to związek z niepłodnością mężczyzny. Jednak u większości z nich przyczyny problemów z płodnością nie zostają zdiagnozowane. Co więcej, w ostatnich 40 latach na świecie odnotowuje się systematyczny spadek ilości i jakości spermy produkowanej przez mężczyzn. Według aktualnych badań, niemal 23 proc. młodych mężczyzn ma za małe jądra.  Jednocześnie liczba otyłych dzieci ciągle rośnie: obecnie wynosi ona już 42 miliony!

Źródło:

  • R Cannarella, M Caruso, R A Condorelli, T A Timpanaro, M A Caruso, S La Vignera, A E Calogero, Testicular volume in 268 children and adolescents followed-up for childhood obesity—a retrospective cross-sectional study, European Journal of Endocrinology, Volume 188, Issue 4, April 2023, Pages 331–342, https://doi.org/10.1093/ejendo/lvad033