Oceń
- Przegrzewanie
- Zapominanie o nawadnianiu
- Utrzymywanie wysokiej temperatury w pomieszczeniach
- Chłodna kąpiel
- Podawanie aspiryny małym dzieciom
Trwa sezon infekcji: wielu rodziców walczy z trudnymi objawami u dzieci. Gdy dziecko gorączkuje, często pierwszym, intuicyjnym odruchem jest szukanie sposobów, by jak najszybciej zbić gorączkę… np. chłodzenie. Niektórzy robią odwrotnie: dodatkowo przykrywają dziecko kocykiem, żeby jeszcze zwiększyć temperaturę. Czy to na pewno dobry pomysł? Niekoniecznie, bo lekka gorączka jest naturalną reakcją obronną organizmu, a niektóre “domowe” praktyki mogą wręcz zaszkodzić maluchowi. Jakich błędów unikać? Doktor Wojciech Feleszko alarmuje: unikajmy metod, takich jak:
Przegrzewanie
Choroby nie można “wypocić”: nasz organizm sam wie, jak regulować temperaturę. Dodatkowa warstwa ubrań czy kołdry wzmocni gorączkę, co jest niebezpieczne dla ośrodkowego układu nerwowego.
Zapominanie o nawadnianiu
Gdy dziecko gorączkuje, jego organizm wykonuje ciężką pracę i szybko traci wodę. To normalne, że w trakcie infekcji dziecko nie ma ochoty na jedzenie czy picie, ale należy regularnie podawać mu wodę; choćby łyżeczką.
Utrzymywanie wysokiej temperatury w pomieszczeniach
Nawet jeśli wietrzenie w czasie choroby wydaje nam się nieprzyjemne, trzeba to robić. Cyrkulacja powietrza pomaga pozbyć się zarazków. Już po 15. minutach wietrzenia usuniemy większość drobnoustrojów. Pamiętajmy też o odpowiedniej higienie reszty domowników). Stosując odpowiednie zasady, unikniemy zakażenia.
Chłodna kąpiel
Chłodny czy nawet zimny prysznic przy wysokiej temperaturze to duży błąd: w ten sposób może dojść do pewnego rodzaju szoku termicznego i nagłego skurczu naczyń krwionośnych. Kąpiel nie musi być gorąca, ale temperatura wody nie może znacznie różnić się od temperatury ciała dziecka.
Podawanie aspiryny małym dzieciom
Dzieci poniżej 12-go roku życia nie powinny przyjmować aspiryny: jest to obciążone ryzykiem ciężkiego powikłania, jakim jest zespół Reye’a (uszkodzenie wątroby). Bezpiecznym lekiem, po który możemy sięgnąć, jest paracetamol. Od 3. miesiąca życia dziecka możemy podać ibuprofen.
Źródło: instagram/dr_feleszko
Oceń artykuł