,

Tego nie rób, gdy dziecko gorączkuje. Lekarz wymienia 5 częstych błędów

Alicja Bartosiak
23.02.2023
Aktualizacja: 23.02.2023 12:41

Kiedy dziecko choruje i ma wysoką gorączkę, szukamy różnych sposobów, by mu pomóc. Niektóre z nich niestety tylko pogarszają sytuację. Czego unikać? Tłumaczy znany pediatra, dr Wojciech Feleszko.

Gorączka u dziecka: tych błędow unikaj
fot. Shutterstock
  1. Przegrzewanie
  2. Zapominanie o nawadnianiu
  3. Utrzymywanie wysokiej temperatury w pomieszczeniach
  4. Chłodna kąpiel
  5. Podawanie aspiryny małym dzieciom

Trwa sezon infekcji: wielu rodziców walczy z trudnymi objawami u dzieci. Gdy dziecko gorączkuje, często pierwszym, intuicyjnym odruchem jest szukanie sposobów, by jak najszybciej zbić gorączkę… np. chłodzenie. Niektórzy robią odwrotnie: dodatkowo przykrywają dziecko kocykiem, żeby jeszcze zwiększyć temperaturę. Czy to na pewno dobry pomysł? Niekoniecznie, bo lekka gorączka jest naturalną reakcją obronną organizmu, a niektóre “domowe” praktyki mogą wręcz zaszkodzić maluchowi.  Jakich błędów unikać? Doktor Wojciech Feleszko alarmuje: unikajmy metod, takich jak:

Przegrzewanie

Choroby nie można “wypocić”: nasz organizm sam wie, jak regulować temperaturę. Dodatkowa warstwa ubrań czy kołdry wzmocni gorączkę, co jest niebezpieczne dla ośrodkowego układu nerwowego.

Zapominanie o nawadnianiu

Gdy dziecko gorączkuje, jego organizm wykonuje ciężką pracę i szybko traci wodę. To normalne, że w trakcie infekcji dziecko nie ma ochoty na jedzenie czy picie, ale należy regularnie podawać mu wodę; choćby łyżeczką.

Utrzymywanie wysokiej temperatury w pomieszczeniach

Nawet jeśli wietrzenie w czasie choroby wydaje nam się nieprzyjemne, trzeba to robić. Cyrkulacja powietrza pomaga pozbyć się zarazków. Już po 15. minutach wietrzenia usuniemy większość drobnoustrojów. Pamiętajmy też o odpowiedniej higienie reszty domowników). Stosując odpowiednie zasady, unikniemy zakażenia.

Chłodna kąpiel

Chłodny czy nawet zimny prysznic przy wysokiej temperaturze to duży błąd: w ten sposób może dojść do pewnego rodzaju szoku termicznego i nagłego skurczu naczyń krwionośnych. Kąpiel nie musi być gorąca, ale temperatura wody nie może znacznie różnić się od temperatury ciała dziecka.

Podawanie aspiryny małym dzieciom

Dzieci poniżej 12-go roku życia nie powinny przyjmować aspiryny: jest to obciążone ryzykiem ciężkiego powikłania, jakim jest zespół Reye’a (uszkodzenie wątroby). Bezpiecznym lekiem, po który możemy sięgnąć, jest paracetamol. Od 3. miesiąca życia dziecka możemy podać ibuprofen.

Źródło: instagram/dr_feleszko

Logo radiozet Dzieje się