Dziecko budzi się ze szczekającym kaszlem i zaczyna się dusić. Co robić?

14.12.2022
Aktualizacja: 14.12.2022 09:29

Nagły, szczekający kaszel, który wybudza malucha ze snu, to koszmar wielu rodziców. Ci, którzy nie doświadczyli wcześniej takiej sytuacji, dzwonią po pogotowie. Nic dziwnego: dziecko naprawdę wygląda, jakby nie mogło oddychać. Zobacz, co robić.

Krup u dziecka: co robić?
fot. Shutterstock
  1. Nocny atak duszności: kilka zwiastunów
  2. Dziecko dusi się w nocy: co robić? Najważniejsza zasada: nie panikuj

W środku nocy słyszysz charakterystyczny kaszel, który brzmi jak “szczekanie” lub dźwięki wydawane przez fokę? Gdy dziecko stara się złapać oddech, słychać świst? To może być krup. W polskim nazewnictwie medycznym mianem krupu określano kiedyś ostre błonicze zapalenie krtani (błonicę). Obecnie, dzięki szczepieniom, choroba ta występuje niezwykle rzadko, a nazwa “krup” stosowana jest jako synonim „krupu wirusowego”, czyli podgłośniowego zapalenia krtani.

Charakterystyczny kaszel, który pojawia się u dziecka w nocy towarzyszy chorobom krtani. Jak podaje serwis Medycyna Praktyczna, najczęściej przyczyną jest podgłośniowe zapalenie krtani wywołane przez wirusy (wirus paragrypy, wirus grypy typu A lub B, adenowirus, wirus RS, metapneumowirus). Wirus uszkadza błonę śluzową okolicy podgłośniowej krtani i dochodzi do jej obrzęku, co objawia się trudnościami w oddychaniu. Zakażenie następuje drogą kropelkową.

Szczekający kaszel u dziecka rozwija się bardzo gwałtownie, najczęściej pierwsze objawy widoczne są w nocy. Objaw ten zwykle pojawia się u dzieci w wieku przedszkolnym, do 6. roku życia, bardziej narażeni są chłopcy.

Nocny atak duszności: kilka zwiastunów

Rodzice, których dziecko miewa ataki krupu, potrafią rozpoznać pierwsze objawy. Zwykle kilka godzin przed pojawieniem się kaszlu dziecko może mieć podwyższoną temperaturę, katar. Bywa też marudne. Maluch nie sygnalizuje jednak żadnych symptomów, które wskazywałyby na infekcję gardła.

Dziecko dusi się w nocy: co robić? Najważniejsza zasada: nie panikuj

Krup jest dość częstą przypadłością. Według statystyk podanych przez serwis Medycyna Praktyczna, ponad 10 proc wszystkich. dzieci miało epizod krupu.

“Rocznie w ciągu swoich pierwszych 5 lat życia choruje 6–8% dzieci, 13% dzieci miało kiedykolwiek jeden epizod krupu, zaś u 5% choroba występuje nawrotowo (3 lub więcej epizodów).”

Objawy mogą mieć u dzieci różne nasilenie. Choć u większości małych pacjentów atak przebiega łagodnie, u niektórych może wystąpić zabarwienie skóry (dziecko robi się wręcz sine), a nawet zaburzenia świadomości.Nagłe duszności powodują u dziecka ogromny niepokój. Maluch zaczyna płakać, co jeszcze bardziej utrudnia oddychanie. Dlatego najważniejszą zasadą, jakiej powinien trzymać się rodzic, jest zachowanie spokoju. Mimo że objawy są bardzo niepokojące, leczenie podgłośniowego zapalenia krtani nie jest skomplikowane.

Jeśli dziecko zaczyna się niespodziewanie dusić, weź je na ręce, przytul, a następnie ciepło ubierz i wyjdź na balkon lub podwórko. Możesz też otworzyć lodówkę. Jeśli masz w domu roztwór soli fizjologicznej, możesz zrobić inhalację.

W przypadku gdy objawy nie ustępują, a duszność staje się wręcz coraz bardziej nasilona, wezwij pogotowie ratunkowe. W leczeniu krupu stosuje się sterydy. Dziecko otrzymuje dawkę glikokortykosteroidu doustnie, domięśniowo (deksametazon) lub wziewnie (duża dawka budezonidu) oraz adrenalinę w nebulizacji. Po kilku godzinach obserwacji zostaje wypisane do domu. Poprawa w oddychaniu zwykle następuje w ciągu 4-6 godzin od podania leku.

– Jeśli Twoje dziecko miało już kiedyś zapalenie krtani lub zapalenie oskrzeli z dusznością to pewnie znajdziesz w apteczce czopki ze sterydem lub lek sterydowy do inhalacji (np. Nebbud/Pulmicort/Benodil). Wlej do inhalatora 1 mg leku bez rozcieńczania solą fizjologiczną (skontaktuj się z lekarzem w razie wątpliwości – ilość w ml zależy od rodzaju ampułek które posiadasz). Taką inhalację możesz powtórzyć po 20 minutach – tłumaczy na swoim blogu mamapediatra.pl lek. Dagmara Chmurzyńska-Rutkowska.