,

Styl picia z butelki przez niemowlę ma związek z ryzykiem poważnej choroby. Co odkryto?

24.03.2023
Aktualizacja: 24.03.2023 15:00

Otyłość to choroba, która dotyka coraz więcej ludzi na całym świecie – w Polsce otyła jest już ¼ dorosłych. Choroba szczególnie silnie szerzy się wśród mieszkańców krajów wysoko rozwiniętych – dlatego naukowcy nie ustają w wysiłkach, by zapobiegać tej epidemii. Ostatnio zbadano, jaka jest zależność między sposobem ssania mleka przez niemowlęta a ryzykiem rozwoju otyłości. Wyniki mogą zaskakiwać.

Styl ssania niemowlaka a ryzyko otyłości
fot. Shutterstock

Badanie przeprowadzone w Stanach Zjednoczonych, którego wyniki opublikowano w piśmie „Appetite”, wykazało, że dzieci w pierwszym roku życia, które są raczej „łapczywie” niż „spokojnie” ssą w czasie karmienia, mogą być bardziej zagrożone przyrostem masy ciała w przyszłości. W jaki sposób wyciągnięto takie wnioski?

Przewidywanie zdrowia dzięki sposobowi picia z butelki

W amerykańskim badaniu, które wykazało, że niemowlęta, które ssą butelkę bardziej energicznie niż ich rówieśnicy, są też bardziej narażone na otyłość, wykorzystano specjalne inteligentne butelki. Czteromiesięczne niemowlęta biorące udział w eksperymencie zakwalifikowano do jednego z trzech stylów „ssania”. Odkrycie to może pomóc zidentyfikować dzieci zagrożone otyłością w przyszłości i lepiej zadbać o ich zdrowie. Badania zostały przeprowadzone przez pediatrę rozwojowego i behawioralnego dr Julie Lumeng z Uniwersytetu Michigan i jej współpracowników.

– Jeśli uda się nam zidentyfikować czynniki ryzyka otyłości w bardzo wczesnym wieku, być może dorastające dzieci będą miały lepsze wyniki zdrowotne – ocenia dr Lumeng. – Ocena stylu ssania butelki przez dziecko może przydać na różne sposoby: od przewidywania otyłości do zmiany zachowań żywieniowych zgłaszanych przez rodziców, również przedstawionych w naszym badaniu. Nasz eksperyment to również przyczynek do zrozumienia biologicznych lub środowiskowych podstaw otyłości i tego, kiedy zaczyna się ona rozwijać.

Styl ssania smoczka a ryzyko otyłości

Zespół naukowców zrekrutował 114 par matek i ich czteromiesięcznych dzieci. Każda z nich otrzymała specjalną „inteligentną butelkę”, która miała być używana do karmienia. Butelki mierzyły różne parametry sposobu ssania niemowlęcia, takich jak częstotliwość czy płynność. Dzieci zostały zważone podczas wstępnej oceny stylu ssania, a następnie ponownie w wieku 12 miesięcy. Podczas obu ważeń matki wypełniały kwestionariusze dotyczące nawyków żywieniowych dziecka.

Na podstawie danych zebranych przez inteligentne butelki, zespół zidentyfikował trzy profile ssania:

  • energiczny (51 proc. dzieci)
  • umiarkowany (28 proc.)
  • spokojny (21 proc.).

Zespół stwierdził, że niemowlęta mające „energiczny” styl ssania przybrały znacznie więcej na wadze w badanym okresie niż te z „rekreacyjnym” podejściem do karmienia butelką. Jak napisał zespół w swoim artykule: „Charakterystyka ssania niemowląt może pomóc w przewidywaniu, które z nich mogą być bardziej zagrożone otyłością. Dlatego też style ssania zasługują na więcej badań”.

Główny autor badania, prof. Keith Feldman, pediatra z Children's Mercy Kansas City, pediatrycznego centrum medycznego z siedzibą w Missouri, uważa, że „to badanie daje ekscytujące dowody na to, że pomiary ssania niemowląt są potencjalnie przydatne w przewidywaniu późniejszego zdrowia dzieci”.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: K. Feldman, K. Asta, A. N. Gearhardt, J. M. Sturza, D. Appugliese, A. L. Miller, K. Rosenblum, K. Ling Kong, A. K. Crandall, J. C. Lumeng, Characterization of a Vigorous sucking style in early infancy and its predictive value for weight gain and eating behaviors at 12 months, Appetite, Volume 185, 2023