Obserwuj w Google News

Rzadki objaw COVID-19 u dzieci. Na to warto zwrócić uwagę

2 min. czytania
Aktualizacja 14.11.2022
14.11.2022 16:30
Zareaguj Reakcja

Podolodzy ostrzegają rodziców przed rzadkim objawem COVID-19, który może pojawić się u dzieci wcześniej, niż znane objawy choroby, takie jak kaszel lub gorączka. Chodzi o zmiany na stopach, które mogą przypominać odmrożenia. Sprawdź, na co warto zwrócić uwagę.

Stopa dziecka
fot. Shutterstock

Gorączka, ból głowy, kaszel to nie jedyne objawy COVID-19. Zakażenie koronawirusem może wywoływać u dziecka tzw. covidowe palce, czyli zmiany przypominające odmrożenia. Brytyjski organ Royal College of Podiatry ostrzega rodziców, że u niektórych dzieci objawem choroby są przebarwienia, obrzęk i pęcherze na palcach u stóp. To może być wczesny objaw choroby poprzedzający wystąpienie bardziej znanych, popularnych symptomów COVID-19.

Dr Donald Grant z The Independent Pharmacy powiedział: "Pęcherze na stopach (lub palcach stóp) są rzadkim objawem związanym z koronawirusem. W niektórych przypadkach wirus może wpływać na skórę, powodując przebarwienia i obrzęki wokół palców".

Choć tzw. covidowe palce i pęcherze na stopach mogą wystąpić u wszystkich zakażonych koronawirusem, to statystyki (według Royal College of Podiatry), pokazują, że jest to głównie problem pediatryczny. 

Covidowe palce u dzieci. Jak rozpoznać?

Royal College of Podiatry wyjaśnia na swojej stronie internetowej, jak rozpoznać tzw. covidowe palce u dziecka. Zmiany covidowe na stopach przypominają odmrożenia skóry, ale nie są związane z działaniem zimna. Stopy lub same palce u stóp dziecka mogą być zaróżowione, lub fioletowe, towarzyszy temu świąd, obrzęk, ból, pieczenie, powstawanie pęcherzy lub owrzodzeń. 

Skąd objawy na stopach? W czasopiśmie "Journal of Investigative Dermatology" opublikowano artykuł, który wyjaśnia wpływ wirusa na stopy i dłonie. Receptor enzymu konwertującego angiotensynę, do którego SARS-CoV-2 może przyczepić się swoim białkiem kolca, jest obecny w naczyniach krwionośnych skóry, warstwie podstawnej naskórka i gruczołach potowych ekrynowych. W związku z tym, że skóra na dłoniach i stopach ma największe zagęszczenie gruczołów potowych na ciele, skutki zakażenia mogą być widoczne w tych obszarach. Zostało to poparte odkryciem białka wypustek w biopsjach pobranych od pacjentów z podejrzeniem COVID-19 i ze zmianami na stopach.

Pamiętaj, jeśli zauważysz niepokojące objawy u siebie lub u dziecka, wykonaj test na obecność koronawirusa i skontaktuj się z lekarzem POZ.

Źródło: Arkin LM, Moon JJ, Tran JM, Asgari S, O’Farrelly C, Casanova J-L, Cowen EW, Mays JW, Singh AM, Drolet BA et al: From Your Nose to Your Toes: A Review of Severe Acute Respiratory Syndrome Coronavirus 2 Pandemic‒Associated Pernio. J Invest Dermatol 2021, 141(12):2791-2796