Oceń
W Polsce rak szyjki macicy nadal stanowi ogromny problem: codziennie choroba zabija aż 4 Polki. Niektórych tragedii moglibyśmy uniknąć, dzięki odpowiedniej profilaktyce, czyli regularnej cytologii i szczepieniom przeciw HPV. Najlepszą ochronę daje szczepionka przyjęta w wieku 12-13 lat: podaje się ją zarówno dziewczynkom, jak i chłopcom, ponieważ zakażenie HPV dotyczy obu płci. Szczepienia mężczyzn pozwalają również pośrednio chronić kobiety.
HPV (wirus brodawczaka ludzkiego) jest najczęstszym wirusem zakaźnym przenoszonym drogą płciową. Infekcje nim są często bezobjawowe i chociaż w większości przypadków ustępują samoistnie, to jednak czasami stają się przewlekłe i mogą powodować nowotwory. Aż 50-80 proc. aktywnych seksualnie kobiet i mężczyzn było lub będzie zakażonych HPV w ciągu swojego życia. Chociaż przeciwko HPV można szczepić się od lat, dotychczas Polska była jedynym krajem europejskim, w którym szczepienia przeciw HPV były odpłatne. Pacjenci musieli zapłacić 138,18 zł za dawkę. Teraz ze szczepienia będą mogły skorzystać wszystkie dzieci. Szczepionka będzie bezpłatna, ale nieobowiązkowa.
– Z 1 czerwca ruszamy w Polsce z powszechnym, dobrowolnym i darmowym szczepieniem przeciw wirusowi HPV dzieci w wieku 12 i 13 lat. Więcej szczegółów o zasadach i przebiegu szczepień podamy już wkrótce – po zakupie szczepionek – przekazał w poniedziałek minister zdrowia Adam Niedzielski.
Minister zdrowia przekazał w poniedziałek, że podpisał obwieszczenie o powszechnych, dobrowolnych i darmowych szczepieniach przeciw wirusowi HPV dzieci w wieku 12 i 13 lat.
Szczepionka przeciw HPV chroni przed najbardziej onkogennymi typami wirusa, czyli 16 i 18, a także przed zmianami przednowotworowymi i nowotworami narządów płciowych (szyjki macicy, sromu, pochwy) i odbytu.
Źródło: PAP
Oceń artykuł