Zamknij

Robisz dziecku inhalacje sterydem? Lekarka tłumaczy, o czym musisz pamiętać

28.11.2022
Aktualizacja: 28.11.2022 09:05

Stosowanie sterydów wziewnych to coraz częściej stosowany sposób walki z infekcjami dróg oddechowych u dzieci. Jednak aby leczenie było bezpieczne, należy pamiętać o kilku zasadach. Pediatra tłumaczy, jakie są najważniejsze zasady w trakcie leczenie sterydami.

Inhalacje sterydem: o czym należy pamiętać?
fot. Shutterstock
  1. Oddychanie przez nos
  2. Zapominanie o myciu buzi
  3. Robienie inhalacji na leżąco
  4. Stosowanie smoczków do inhalacji
  5. Nebulizacja zamiast tuby
  6. Podawanie sterydów wziewnych zbyt wcześnie

W sezonie jesienno-zimowym infekcje górnych dróg oddechowych to problem wielu rodziców. Skutecznym sposobem na ich zwalczanie jest m.in. stosowanie wziewnych sterydów (takich jak Nebbud, Pulmicort, Budixon). Inhalacje pomagają łagodzić objawy, a stosowane regularnie i prawidłowo chronią malucha przed antybiotykoterapią. O czym pamiętać podczas terapii? Pediatra, Monika Działowska. na swoim profilu Pediatra na Zdrowie na Facebooku przypomina najczęstsze błędy:

Oddychanie przez nos

Maseczka dołączona do inhalatora (z dziurami) zwykle nadaje się jedynie do inhalacji z soli fizjologicznej.  W przypadku inhalacji ze sterydów najlepiej sprawdzi się w pełni zamknięta maseczka, przez którą nie będzie wydostawała się para z inhalacji. Inaczej nie wiemy tak naprawdę, jaką dawkę leku podaliśmy. Maseczka powinna ściśle przylegać do buzi dziecka.

Zapominanie o myciu buzi

Stosowanie sterydów wziewnych wiąże się z pewnymi skutkami ubocznymi (chrypka, podrażnienie gardła, a nawet grzybica) Po inhalacji należy dokładnie umyć nie tylko zęby, ale całą twarz (oczy, nos). Bardzo małym dzieciom, które nie potrafią wypłukać buzi, można podać wodę do picia.

Robienie inhalacji na leżąco

Jak tłumaczy pediatra Monika Działowska, w inhalatorze powietrze pod ciśnieniem wypuszcza tzw. dymek. Jeśli przekręcimy nebulizator do pozycji poziomej "dymek" uniesie się w powietrze, zamiast w stronę dziecka. Dlatego błędem jest robienie inhalacji wtedy, gdy dziecko śpi.

Stosowanie smoczków do inhalacji

Smoczki przeznaczone dla małych dzieci utrudniają leczenie: sprawiają, że lek, zamiast do dróg oddechowych, trafia do żołądka. Dodatkowo, smoczki mogą powodować zmiany w śluzówce

Nebulizacja zamiast tuby

Oprócz inhalatora, do podania dziecku sterydu możemy wykorzystać tzw. komory inhalacyjne (tuby), które są przeznaczone do podawania leków u dzieci poniżej 4 roku życia. Podanie leku trwa zaledwie 10 sek. i trafia on prosto do oskrzeli.

Podawanie sterydów wziewnych zbyt wcześnie

Podanie sterydu za wcześnie lub w nieodpowiednich wskazaniach może wywołać odwrotny efekt: nie tylko nie pomoże dziecku, ale może wręcz nasilić objawy i zwiększyć ryzyko zapalenia płuc. Pamiętajmy też, by zawsze stosować sterydy według dokładnych zaleceń lekarza.
Po każdym użyciu inhalatora wszystkie jego elementy należy dokładnie umyć. W inhalatorze nie powinny zostać resztki leku czy wody. Pamiętaj, aby przed otwarciem leku dokładnie wstrząsnąć ampułkę. Musi być ona wykorzystana w ciągu 12 godzin.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.