,

Przebadali ponad 13 tys. dzieci z in vitro. Wnioski są jednoznaczne

13.02.2023 12:19

Dzięki metodzie zapłodnienia in vitro na świat przyszło już 8 mln dzieci. "Zrozumienie długotrwałego wpływu tej metody na ich życie jest bardzo ważne" - podnoszą naukowcy z Australii.

Dzieci z in vitro
fot. Shutterstock

Zespół uczonych z Wydziału Położnictwa i Ginekologii Uniwersytetu w Melbourne prześledził rozwój ponad pół miliona dzieci, w tym 13 tys. 673 poczętych metodą in vitro. Wnioski opublikowali w PLOS Medicine.

In vitro a rozwój dzieci

W grupie młodszej, 4-6 lat, oceniano rozwój dzieci, m.in. rozwój fizyczny, dojrzałość emocjonalną, kompetencje społeczne, zdolności językowe i poznawcze, umiejętności komunikacyjne oraz wiedzę ogólną.

U dzieci starszych ocenie podlegały wyniki w nauce, w tym zdolności pisania i czytania, znajomość gramatyki i interpunkcji, zdolność literowania oraz liczenia.

W analizie uwzględniono: płeć dziecka, jego wiek, język macierzysty, status społeczno-ekonomiczny rodziny, wiek i wykształcenie matki oraz liczbę dzieci w rodzinie.

Dzieci poczęte metodą in vitro nie odbiegały od rówieśników ani pod względem rozwoju, ani pod względem wyników w nauce.

"Nasze odkrycia stanowią ważną wiedzę dla obecnych i przyszłych rodziców" - napisali badacze w podsumowaniu.

Pierwsze dziecko poczęte metodą in vitro, dziewczynka Louise Joy Brown, przyszła na świat 25 lipca 1978 r. w Manchesterze. Dziś Louise ma 44 lata i dwoje dzieci poczętych naturalnie. Metodą in vitro została poczęta także jej siostra, która również doczekała się potomstwa bez wspomagania rozrodu. Od tamtej pory dzięki metodzie zapłodnienia pozaustrojowego na całym świecie urodziło się 8 mln dzieci. Z kolei pierwsze dziecko z in vitro w Polsce przyszło na świat 12 listopada 1987 roku w Białymstoku.

"Na całym świecie metody wspomaganego rozrodu są ulepszane i udoskonalane. W Europie działa Europejskie Towarzystwo Medycyny Rozrodu i Embriologii (ESHRE), które organizuje coroczne spotkania. Każdego roku przyjeżdża na nie około 10 tys. delegatów z całego świata. Wszyscy tylko z jednym celem, by się dowiedzieć, jak najskuteczniej pomagać niepłodnym parom. A co się dzieje w Polsce? My się zastanawiamy, jak te metody wyeliminować! " - denerwował się w 2017 roku, w 30. rocznicę pierwszego udanego zabiegu in vitro w Polsce, prof. Marian Szamatowicz, ówczesny dyrektor Instytutu Położnictwa i Chorób Kobiecych w Białymstoku.

Źródło: "School-age outcomes among IVF-conceived children: A population-wide cohort study" A. L. Kennedy i in., PLOS Medicine 2023; umb.edu.pl

loader

Logo radiozet Dzieje się