Oceń
Próchnica nazywana inaczej chorobą próchnicową to nabyte schorzenie jamy ustnej. O jej powstaniu może decydować wiele przyczyn. Próchnica może zaatakować już maluchy w wieku niemowlęcym, ponieważ mleczaki są mniej odporne niż zęby stałe.
Próchnica u dzieci – jak się objawia?
Pierwszy objawy próchnicy u dziecka to pojawienie się matowej, szorstkiej kredowobiałej plamki. Po pewnym czasie zaczynają one ulegać przebarwieniu, a plamie zaczyna ubywać szkliwa i powstają zgłębienia. Następnie szkliwo zaczyna kruszyć się i rozpadać i dochodzi do odsłonięcia mniej twardej tkanki, czyli zębiny.
Bakterie zaczynają przenikać w głąb zęba do przestrzeni, w których obecna jest miazga. Dolegliwości bólowe, które towarzyszą próchnicy u dziecka, mogą pojawić się w początkowej fazie choroby jamy ustnej. Zazwyczaj dochodzi wtedy do pojawienia się reakcji na nagłe zmiany temperatury, dotykanie zębów włosiem szczoteczki, czy też na kwaśne lub słodkie pokarmy.
Próchnica u dzieci – jakie są przyczyny?
Na pojawienie się próchnicy u dzieci wpływ ma wiele czynników. Główną przyczyną próchnicy na zębach mlecznych jest i słaby poziom zmineralizowania, a także niedojrzałych zębów stałych. Za wystąpienie choroby zębów może odpowiadać także zaniedbanie higieniczne i nieodpowiednie nawyki żywieniowe (mowa o diecie wysokocukrowej).
Podłoża choroby należy także upatrywać się w budowie anatomicznej zębów, która może sprzyjać zaleganiu się resztek pokarmów, a także nieodpowiednio osadzonym zębom. Należy także pamiętać, że wiele dzieci nie potrafi prawidłowo myć zębów.
Próchnica może być także spowodowana przez obecność bakterii kwasotwórczych i węglowodanów, które niszczą szkliwo. Bakterie, które pojawią się w buzi malucha, mogą pochodzić od matki. Przenieść je można w trakcie czyszczenia smoczka przez wkładanie go do swoich ust, używanie tych samych sztućców, czy też przez pocałunki.
Każdy rodzic powinien zwrócić uwagę na to, aby dość wcześnie i konsekwentnie wdrożyć wszelkie działania higieniczne w obrębie jamy ustnej już u dzieci w okresie niemowlęcym.
Próchnica butelkowa
Próchnica butelkowa pojawia się najczęściej u niemowląt, które zasypiają z butelką lub dużo piją w nocy. W trakcie snu zmniejsza się ilość wydzielanej śliny, która obmywa ząbki maluszka z pokarmu. Są to doskonałe warunku dla rozmnażających się bakterii. W dość krótkim czasie można zauważyć czarne plamki na przednich ząbkach dzieci. W takich przypadkach bardzo ważna jest szybka reakcja rodziców.
Próchnica u dzieci – jakie są konsekwencje?
Próchnica to choroba jamy ustnej, która powoduje poważne skutki. Z najnowszych badań naukowych wynika, że pojawienie się próchnicy na zębach mlecznych ma ogromny wpływ na pojawienie się także na zębach stałych.
Próchnica u dzieci bardzo często ma ostry przebieg, który w wielu przypadkach doprowadza do zniszczenia tkanek twardych i powikłań w obrębie miazgi. Bardzo zaawansowana próchnica może nawet wymagać leczenia kanałowego.
Oceń artykuł