Zamknij

Próchnica u dzieci – jakie są konsekwencje tego schorzenia jamy ustnej?

09.01.2019
Aktualizacja: 13.11.2022 18:42

Próchnica, inaczej nazywana chorobą próchnicową, to nabyte schorzenie jamy ustnej. Dowiedz się, jakie są przyczyny próchnicy u dzieci i jakie są jej konsekwencje.

Młody mężczyzna ze swoją córką myją zęby przed lustrem.
fot. Shutterstock

Próchnica nazywana inaczej chorobą próchnicową to nabyte schorzenie jamy ustnej. O jej powstaniu może decydować wiele przyczyn. Próchnica może zaatakować już maluchy w wieku niemowlęcym, ponieważ mleczaki są mniej odporne niż zęby stałe.

Próchnica u dzieci – jak się objawia?

Pierwszy objawy próchnicy u dziecka to pojawienie się matowej, szorstkiej kredowobiałej plamki. Po pewnym czasie zaczynają one ulegać przebarwieniu, a plamie zaczyna ubywać szkliwa i powstają zgłębienia. Następnie szkliwo zaczyna kruszyć się i rozpadać i dochodzi do odsłonięcia mniej twardej tkanki, czyli zębiny.

Bakterie zaczynają przenikać w głąb zęba do przestrzeni, w których obecna jest miazga. Dolegliwości bólowe, które towarzyszą próchnicy u dziecka, mogą pojawić się w początkowej fazie choroby jamy ustnej. Zazwyczaj dochodzi wtedy do pojawienia się reakcji na nagłe zmiany temperatury, dotykanie zębów włosiem szczoteczki, czy też na kwaśne lub słodkie pokarmy.

Próchnica u dzieci – jakie są przyczyny?

Na pojawienie się próchnicy u dzieci wpływ ma wiele czynników. Główną przyczyną próchnicy na zębach mlecznych jest i słaby poziom zmineralizowania, a także niedojrzałych zębów stałych. Za wystąpienie choroby zębów może odpowiadać także zaniedbanie higieniczne i nieodpowiednie nawyki żywieniowe (mowa o diecie wysokocukrowej).

Podłoża choroby należy także upatrywać się w budowie anatomicznej zębów, która może sprzyjać zaleganiu się resztek pokarmów, a także nieodpowiednio osadzonym zębom. Należy także pamiętać, że wiele dzieci nie potrafi prawidłowo myć zębów.

Próchnica może być także spowodowana przez obecność bakterii kwasotwórczych i węglowodanów, które niszczą szkliwo. Bakterie, które pojawią się w buzi malucha, mogą pochodzić od matki. Przenieść je można w trakcie czyszczenia smoczka przez wkładanie go do swoich ust, używanie tych samych sztućców, czy też przez pocałunki.

Każdy rodzic powinien zwrócić uwagę na to, aby dość wcześnie i konsekwentnie wdrożyć wszelkie działania higieniczne w obrębie jamy ustnej już u dzieci w okresie niemowlęcym.

Próchnica butelkowa

Próchnica butelkowa pojawia się najczęściej u niemowląt, które zasypiają z butelką lub dużo piją w nocy. W trakcie snu zmniejsza się ilość wydzielanej śliny, która obmywa ząbki maluszka z pokarmu. Są to doskonałe warunku dla rozmnażających się bakterii. W dość krótkim czasie można zauważyć czarne plamki na przednich ząbkach dzieci. W takich przypadkach bardzo ważna jest szybka reakcja rodziców.

Próchnica u dzieci – jakie są konsekwencje?

Próchnica to choroba jamy ustnej, która powoduje poważne skutki. Z najnowszych badań naukowych wynika, że pojawienie się próchnicy na zębach mlecznych ma ogromny wpływ na pojawienie się także na zębach stałych.

Próchnica u dzieci bardzo często ma ostry przebieg, który w wielu przypadkach doprowadza do zniszczenia tkanek twardych i powikłań w obrębie miazgi. Bardzo zaawansowana próchnica może nawet wymagać leczenia kanałowego.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.