Oceń
Badacze z Children's National Research Institute and the National Institute of Allergy and Infectious Diseases (NIAID) przeanalizowali historię medyczną ponad 100 dzieci zakażonych boreliozą. Pod uwagę wzięli głównie czas, w jakim dzieci wracały do zdrowia oraz powikłania po boreliozie, w tym zespół poboreliozowy (PTLD).
Zespół poboreliozowy
Borelioza to choroba bakteryjna przenoszona przez kleszcze. Najbardziej charakterystycznym objawem jest rumień wędrujący, który pojawia się 1-3 tygodnie po ukąszeniu przez kleszcza. Kolejne objawy przypominają grypę.
Objawy boreliozy to m.in.:
- rumień wędrujący (u 1/3 pacjentów),
- stan podgorączkowy,
- ból głowy,
- ból mięśni.
Przewlekła postać boreliozy może zaatakować stawy, serce i układ nerwowy. Mówi się wówczas o neuroboreliozie. U większości osób skuteczne jest leczenie antybiotykami, choć u niektórych objawy takie jak ból, zmęczenie czy trudności z koncentracją utrzymują się ponad 6 miesięcy po zakończeniu leczenia. Mówi się wówczas o zespole poboreliozowym (PTLD).
Borelioza u dzieci
Badania przeprowadzone przez naukowców z Children's National Research Institute and the National Institute of Allergy and Infectious Diseases (NIAID) wykazały, że znakomita większość dzieci z boreliozą wraca do zdrowia po sześciomiesięcznej terapii antybiotykami. Powikłania po boreliozie odczuwa zaledwie niewielki odsetek dzieci.
W badaniu uwzględniono dane 102 pacjentów w wieku 5-18 lat, u których zdiagnozowano boreliozę w okresie od sześciu miesięcy do 10 lat przed badaniem. Zgodnie z deklaracjami rodziców, 75% dzieci w pełni wyzdrowiało w ciągu sześciu miesięcy od zakończenia leczenia:
- 31% dzieci wyzdrowiało w ciągu 1 miesiąca,
- 30% wyzdrowiało w ciągu 1-3 miesięcy,
- 14% wyzdrowiało w ciągu 4-6 miesięcy.
Około 22% dzieci biorących udział w badaniu doświadczyło co najmniej jednego objawu, który utrzymywał się przez sześć lub więcej miesięcy po zakończeniu leczenia. Spośród nich 9% miało objawy sklasyfikowane jako zespół PTLD, ale zaledwie u 1% wystąpiły objawy na tyle znaczące, że utrudniały codzienne funkcjonowanie.
Zdaniem autorów wyniki potwierdzają wcześniejsze dane pokazujące doskonałe ogólne rokowanie dla dzieci z boreliozą, co powinno złagodzić stres rodziców związany z chorobą.
Źródło: Pediatric Lyme disease: systematic assessment of post-treatment symptoms and quality of life Roberta L. DeBiasi i in., Pediatric Research 2023
Oceń artykuł