,

Pasożyty w piaskownicy. Tym dziecko może zarazić się podczas zabawy w piasku

01.06.2023
Aktualizacja: 01.06.2023 13:20

Nie bez powodu zarządcy placów zabaw mają obowiązek dbania o czystość piasku w piaskownicach i wymianę go co najmniej dwa razy w roku. Choć dzieci uwielbiają się tam bawić, to piasek może się stać również zagrożeniem dla ich zdrowia. W źle utrzymanej piaskownicy łatwo zarazić się pasożytami, chorobami odzwierzęcymi i zakaźnymi. Na co mogą być narażone dzieci? I jak je przed tym chronić?

Dziecko bawi się w piaskownicy
fot. Shutterstock

Zgodnie z prawem, właściciele publicznych placów zabaw mają obowiązek zabezpieczać piaskownice przed zanieczyszczeniem, np. poprzez ogradzanie terenów zabaw lub piaskownic, zasłanianie piaskownicy na noc i w innych okresach, gdy nie jest ona używana. Ma to przede wszystkim służyć niedopuszczeniu do zanieczyszczenia piaskownicy i piasku przez psy, koty, ptaki oraz inne zwierzęta. Ryzyko zakażenia się pasożytami w dobrze utrzymanej piaskownicy jest niewielkie, inaczej rzecz się ma z niezadbanymi placami zabaw, do których swobodny dostęp mają zwierzęta. Gdy robią sobie one z piaskownicy lub trawnika toaletę, zostawiają tam larwy i jajeczka pasożytów, które tylko czekają na kolejnego żywiciela, którym może stać się dziecko.

Czym można zarazić się w piaskownicy?

Jeśli do piasku w piaskownicy mają dostęp zakażone psy, koty, ptaki, co nie jest rzadkością, nawet jeśli plac zabaw jest ogrodzony, piasek może zostać zanieczyszczony ich odchodami. Mogą się w nim znaleźć:

  • jaja glisty psiej lub kociej, które mogą wywoływać toksokarozę,
  • jaja włosogłówki,
  • jaja bąblowca (wywołujące bąblowicę)
  • larwy nicieni Ascaris Strongydoides, Ancylostoma
  • lamblie, które powodują lambliozę
  • owsiki (owsica).

Kontakt z zanieczyszczonym piaskiem może też spowodować toksoplazmozę, którą można się zarazić przez kontakt z odchodami kota (pierwotniak Toxoplasma gondii). Bakterie, mogące występować w zanieczyszczonym piasku, to m.in. bakterie z gatunku Escherichia coli, które mogą wywołać nawet posocznicę (sepsę), oraz bakterie Salmonella – powodujące poważne zatrucia pokarmowe.

Jak dochodzi do zarażenia pasożytami i bakteriami z piaskownicy?

Pasożyt może dostać się do organizmu, kiedy dziecko tuż po zabawie piaskiem włoży do buzi brudne rączki. Do zakażenia może też dojść, gdy maluch zje owoc, który na chwilę upadł na ziemię, lub jagódki prosto z krzaczka, włoży do ust zabawkę, która leżała w piaskownicy, albo napije się zanieczyszczonej wody.

Jakie są objawy zakażenia pasożytami?

Objawy zakażenia pasożytami i innymi drobnoustrojami, które mogą się znaleźć w źle utrzymanej (a nawet w każdej) piaskownicy, zwykle dotyczą układu pokarmowego. Koniecznie trzeba skontaktować się z lekarzem, jeśli u dziecka występują:

  • dolegliwości żołądkowe: niestrawność, mdłości, biegunka, tłuste stolce lub kał, w którym widać np. cienkie białe niteczki (owsiki), jajeczka lub larwy
  • zmiana zachowania: apatia, osłabienie, rozdrażnienie, problemy ze snem, uporczywy świąd (np. swędzenie pupy przy owsikach)
  • nieuzasadnione bóle: brzucha, głowy, mięśni,
  • objawy ogólne: osłabienie, zmęczenie, pogorszenie samopoczucia, utrata apetytu.

Czasami objawy zarażenia pasożytami przypominają alergię, co dodatkowo utrudnia postawienie diagnozy.

Jak zapobiegać zakażeniom pasożytami i bakteriami z piaskownicy?

Przede wszystkim warto korzystać z zadbanych i ogrodzonych placów zabaw i piaskownic, w których co najmniej raz na pół roku jest wymieniany piasek. Powinni się tym zająć administratorzy, np. na osiedlu. Jeśli tak się nie dzieje, sprawę można zgłosić do sanepidu.

Drugą ważną, o ile nie najważniejszą, sprawą jest higiena. Jak mówi dr n. med. Jolanta Popielska z z Wojewódzkiego Szpitala Zakaźnego w Warszawie: – Higiena, higiena i jeszcze raz higiena! To podstawowa rzecz. Jak idziemy do piaskownicy, to potem trzeba umyć dziecku ręce. Najlepiej wodą z mydłem, ale jeśli nie ma możliwości to można przetrzeć wilgotną chusteczką, ale w domu jednak umyć. Należy dbać o to, żeby dzieci nie wkładały brudnych rączek do buzi, czy to po skorzystaniu z toalety czy bawiąc się w ziemi czy piasku.

Zasad higieny trzeba uczyć dziecko jak najwcześniej. Należy tłumaczyć mu, dlaczego nie wolno wkładać brudnych rzeczy do buzi, i pilnować, żeby często myło ręce. Warto też pilnować, by dziecko nie zabierało do piaskownicy zabawki lub lalki, z którą sypia. Niech weźmie foremki i łopatki – można je umyć po powrocie do domu.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: Zdrowie.radiozet.pl / GIS

logo Tu się dzieje