Para lekarzy ostrzega. "Najgorszy koszmar każdego rodzica"

01.12.2022 13:44

Para lekarzy z Bristolu podzieliła się z dziennikarzami BBC dramatyczną historią. Ich dwuletni syn wylądował na oddziale intensywnej terapii z powodu... grypy.

Dziecko na oddziale intensywnej terapii
fot. Shutterstock

Na kilka dni przed planowanym szczepieniem przeciw grypie syn państwa Wildblood, dwuletni Rafa, bardzo się pochorował. Rodzice, którzy są lekarzami, bezbłędnie rozpoznali ciężką infekcję i zabrali dziecko na pogotowie. Chłopiec dostał leki i został odesłany do domu. Jednak jego stan znów się pogorszył.

Grypa u dziecka

Chłopiec był wyczerpany i miał wysoką gorączkę. "Ale najbardziej niepokojące było to, że ledwo miał siłę oddychać - najgorszy koszmar każdego rodzica” - opowiadali później dziennikarzom BBC lekarze.

Po powrocie do szpitala Rafał został przyjęty na oddział intensywnej terapii pediatrycznej, gdzie został poddany znieczuleniu ogólnemu i zaintubowany. Pobrany wymaz wykazał grypę typu A.

Na szczęście po dwóch dniach leczenia chłopiec poczuł się lepiej. Obecnie jest już w domu. "Apelujemy do rodziców dzieci w wieku 2-3 lat, żeby jak najszybciej zaszczepili je przeciw grypie” - powiedzieli BBC Anjali i Ben Wildblood.

Przypominamy: przechorowanie grypy w przeszłości ani szczepienie przeciw grypie w ubiegłym roku nie daje odporności. Szczepionka na grypę jest szczepionką sezonową - jej skład aktualizowany jest co rok.

Źródło: BBC

loader