Oceń
W Polsce ospa wietrzna występuje bardzo często. Rocznie rejestruje się około 160-200 tysięcy zachorowań, zwykle są to epidemie żłobkowe i przedszkolne (chorują dzieci między 2. a 6. rokiem życia). Na ospę może zachorować każdy, kto wcześniej nie chorował lub nie został zaszczepiony. Dorośli, którzy przeszli chorobę w dzieciństwie i są na nią uudpornieni, często uważają ją z niegroźną.
“Ospa party” to organizowanie spotkań zdrowych dzieci, z tymi, które akurat przechodzą ospę. Rodzice celowo chcą zarazić dziecko, licząc, że łagodnie przechoruje ospę. Niestety, nie zawsze tak jest. Lekarze od dawna alarmują, że ospa jest nieprzewidywalną chorobą i o ile u jednego dziecka nie doprowadzi do powikłań, u innego może skończyć się hospitalizacją, leczeniem dożylnym czy interwencją chirurgiczną. Powikłania, które mogą się pojawić, to m.in.:
- bakteryjne zakażenia skóry
- zakażenia uogólnione (sepsa)
- problemy neurologiczne, które obejmują: zapalenie móżdżku, opon mózgowo-rdzeniowych i mózgu, drgawki
- zaburzenia kardiologiczne (zapalenie mięśnia serca, wsierdzia)
- zapalenie płuc
- małopłytkowość
- zapalenie wątroby, stawów, nerek
- odwodnienie (które u małych dzieci wymaga hospitalizacji)
Ale udział w “ospa party” to nie tylko ogromne ryzyko i przejaw lekkomyślności rodzica, ale również wykroczenie (co najmniej).
Ospa party a prawo. Co grozi rodzicom?
Jak wyjaśnia prawniczka, Patrycja Pieszczek-Bober, zgadzając się na udział dziecka w “ospa party”, rodzic dopuszcza do przebywania dziecka w okolicznościach niebezpiecznych. Zgodnie z art. 106 Kodeksu wykroczeń:
“Kto mając obowiązek opieki lub nadzoru nad małoletnim do lat 7 albo nad inną osobą niezdolną rozpoznać lub obronić się przed niebezpieczeństwem, dopuszcza jej do przebywania w okolicznościach niebezpiecznych dla zdrowia człowieka, podlega karze grzywny lub nagany”.
Prawniczka tłumaczy, że w tym kontekście możemy rozpatrywać odpowiedzialności z art. 157 Kodeksu karnego (spowodowanie lekkiego lub średniego uszczerbku na zdrowiu).
Jeśli świadomie posyłamy dziecko na “ospa party” i chcemy, żeby się zaraziło, narażamy jego zdrowie.
Źródlo: gov.pl, instagram.com/prawodozdrowia
Oceń artykuł