Obserwuj w Google News

Objawy FAS. Jak można je rozpoznać u dzieci i dorosłych?

3 min. czytania
11.12.2023 11:10
Zareaguj Reakcja

Objawy FAS mogą być widoczne już w okresie niemowlęcym i z biegiem czasu przybierać na sile. Jak rozpoznać Alkoholowy Zespół Płodowy zarówno u dzieci, jak i dorosłych? Tych symptomów nie należy lekceważyć.

Objawy FAS u dzieci i dorosłych
fot. Shutterstock

Alkoholowy Zespół Płodowy inaczej FAS oznacza zespół wad wrodzonych u płodu, który jest wynikiem spożywania alkoholu przez kobietę będącą w ciąży. Jest to choroba nieodwracalna i trzeba pamiętać o tym, że nawet już najmniejsza ilość spożytego alkoholu może spowodować narażenie dziecka na wystąpienie alkoholowego efektu płodowego tzw. FAE, czyli nieco łagodniejszych symptomów FAS.

FAS obejmuje zarówno zaburzenia fizyczne, jak i neurologiczne i ma charakter nieodwracalny. Pierwsze objawy tej choroby mogą być zauważane już bardzo wcześnie. W przypadku noworodków dotkniętych tym schorzeniem łatwo dostrzec specyficzne cechy wyglądu. Inne symptomy – również te dotyczące sfery psychicznej, mogą uwypuklić się na kolejnych etapach rozwoju człowieka – w tym w okresie dorosłości. Rozpoznanie tego zespołu wad wrodzonych powinno nastąpić jak najwcześniej, aby zminimalizować skutki choroby oraz otoczyć dziecko właściwą opieką terapeutyczną. Jak objawia się FAS u dzieci oraz dorosłych? Oto najważniejsze informacje.

Objawy FAS u dzieci: niepokojące symptomy

Nawet niewielka ilość alkoholu może spowodować nieodwracalne zmiany u płodu. U najmłodszych z zespołem FAS występuje szereg różnych problemów rozwojowych. To, co w pierwszej kolejności rzuca się w oczy, to anomalie w wyglądzie dziecka. Do charakterystycznych objawów fizycznych należą m.in. małogłowie czy niski wzrost. Symptomy FAS mogą być widoczne również na twarzy. Są to zwężona górna warga, brak rynienki podnosowej, krótki, zadarty nos, małe szpary oczne i nierzadko zniekształcone małżowiny uszne. U małych pacjentów można rozpoznać także wady w budowie różnych narządów np. serca czy wątroby oraz nieprawidłowości w budowie układu kostno-mięśniowego.

Wraz z rozwojem dziecka zauważalne są także inne objawy, takie jak zaburzenia słuchu lub wzroku, upośledzenie mowy, nadpobudliwość oraz nadwrażliwość na różne bodźce np. dźwiękowe. Starsze dzieci mogą mieć też z kolei trudności w szkole wynikające z problemów z koncentracją i zapamiętywaniem, rozumieniem pojęć abstrakcyjnych itp. Ponadto często występują u nich zaburzenia w rozwoju motorycznym oraz trudności w nawiązywaniu kontaktów z rówieśnikami.

Zobacz także: Bezpieczna ilość alkoholu w ciąży nie istnieje. Już jeden drink zmienia mózg dziecka

Objawy FAS u dorosłych: na co zwrócić uwagę?

Alkoholowy zespół płodowy może odbić się również na dorosłym życiu człowieka. Poza objawami fizycznymi, osoby dorosłe odczuwają szereg symptomów o charakterze psychologicznym. Mogą być bardzo zróżnicowane i mieć różne nasilenie. Zwykle mówimy w tym kontekście o objawach, które są ściśle związane z funkcjonowaniem człowieka w społeczeństwie.

Takie osoby mogą mieć problemy z nawiązywaniem  relacji z innymi. Zdarza się, że są lękliwe i wycofane. Nierzadko mają też trudności z odnalezieniem się w nowych warunkach. Ponadto często działają impulsywnie. Nie potrafią kontrolować swoich stanów emocjonalnych i łatwo popadają w złość. Ponadto wiele z nich może stać się ofiarą różnych uzależnień.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.
Nie przegap

Radio ZET.pl/poradnikzdrowie.pl/portal.abczdrowie.pl