Oceń
- Jakie nowotwory dziecięce są najczęściej diagnozowane?
- Objawy nowotworu u dziecka. To powinno zaniepokoić
- Nowotwory dziecięce – jak wygląda diagnoza?
- Leczenie nowotworów u dzieci i młodzieży
Dzieci również chorują na nowotwory złośliwe, choć są one w tej grupie wiekowej klasyfikowane jako choroby rzadkie. Szacuje się, że co roku w Polsce tę diagnozę stawia się u 1100-1200 dzieci. Nowotwory dziecięce różnią się od tych występujących u osób dorosłych. U 92 proc. małych pacjentów nowotwory mają pochodzenie nienabłonkowe, co sprawia, że używanie określenia „rak” w ich przypadku jest niepoprawne (rakiem są jedynie złośliwe nowotwory nabłonkowe).
Jakie nowotwory dziecięce są najczęściej diagnozowane?
Najczęściej rozpoznawane nowotwory dziecięce to:
- białaczki,
- nowotwory układu krwiotwórczego,
- guzy mózgu,
- neuroblastoma,
- mięsaki,
- guzy kości.
Niestety niektóre z nich diagnozowane są zbyt późno, co znacznie utrudnia ich leczenie. Dzieje się tak dlatego, że objawy nowotworów u dzieci albo są niecharakterystyczne i mogą sugerować inne dolegliwości, albo mają bezobjawowy początek. Mimo to rokowania u dzieci chorych na nowotwory są lepsze niż u dorosłych. Wyleczalność zależy głównie od momentu diagnozy, rodzaju nowotworu i stadium zaawansowania, ale średnio szacuje się ją na około 70-80 proc.
Objawy nowotworu u dziecka. To powinno zaniepokoić
Objawy nowotworów u dzieci i młodzieży nie są typowe i bywają mylone z innymi chorobami czy dolegliwościami, przez co – niestety – bagatelizowane. Co powinno nas zaniepokoić? Taką listę przygotował Instytut Matki i Dziecka. Znalazły się na niej:
- Stopniowo nasilający się ból powodujący zaburzenia w codziennych czynnościach.
- Bóle kończyn, wymagające podania leków przeciwbólowych, występujące z niewielkimi przerwami lub bez przerw czasowych, także w nocy.
- Guzy, wybrzuszenie na kończynach.
- Gorączka i podwyższone parametry stanu zapalnego w połączeniu z dolegliwościami bólowymi narządu ruchu, nawracające lub utrzymujące się mimo leczenia antybiotykami.
- Powiększenie obwodu brzucha, zaburzenia oddawania moczu i stolca.
- Infekcje niepoddające się leczeniu objawowemu (np. utrzymujący się wyciek z ucha, uporczywy kaszel).
- Nietypowe zmiany skórne niepoddające się leczeniu.
- Urazy długo utrzymujące się, nieustępujące wraz z upływem czasu.
Poza tym objawem nowotworów mogą być również:
- zaburzenia równowagi,
- ból kończyn,
- utrata masy ciała.
Niestety bardzo często są one bagatelizowane i brane na karb dojrzewania.
Co więcej, nie każdy nowotwór od razu daje o sobie znać – w przypadku mięsaków kości bywa, że o ich występowaniu dowiadujemy się przy okazji złamania niewspółmiernego do siły urazu.
Nowotwory dziecięce – jak wygląda diagnoza?
W leczeniu nowotworów liczy się czas, dlatego tak ważna jest obserwacja dziecka i szybka konsultacja ze specjalistą, w przypadku pojawienia się jakiegokolwiek niepokojącego objawy.
– Pediatra na podstawie objawów, wywiadu i podstawowych wyników może zlecić dodatkowe badania lub skierować pacjenta do specjalisty, który zajmie się szczegółową diagnozą – tłumaczy prof. Anna Raciborska, Kierownik Kliniki Onkologii i Chirurgii Onkologicznej Dzieci i Młodzieży w Instytucie Matki i Dziecka, i dodaje: – Badania wykonywane w ośrodkach onkologicznych dzieli się na obrazowe i laboratoryjne. Nie istnieje jedna uniwersalna metoda diagnostyczna – dużą skuteczność wykazuje łączenie różnych technik. Właściwa diagnoza ma ogromny wpływ na dopasowanie leczenia i jego rezultaty.
Leczenie nowotworów u dzieci i młodzieży
W terapii przeciwnowotworowej dzieci i młodzieży stosuje się:
- chemioterapię,
- radioterapię,
- leczenie operacyjne,
- przeszczep szpiku.
O tym, jak będzie przebiegać leczenie oraz które metody zostaną wprowadzone, decyduje konsylium lekarskie – w przypadku nowotworów dziecięcych nierzadko stosuje się kurację skojarzoną. Właśnie dlatego, tak ważny jest wybór placówki, która zapewnia doświadczony, wykwalifikowany zespół i wielodyscyplinarną opiekę.
Dzieci, ze względu na sprawniejsze funkcjonowanie narządów i niewystępowanie dodatkowych obciążeń, często są poddawane intensywniejszej terapii, niż pacjenci dorośli. Co więcej, tolerancja dzieci na leczenie jest lepsza niż u osób dojrzałych, ale nie oznacza to, że proces jest łatwy i przyjemny.
Dziecięcy pacjenci onkologiczni to prawdziwi bohaterowie, którzy oprócz choroby mierzą się z nieprzyjemnymi skutkami ubocznymi leczenia, strachem i tęsknotą. Właśnie dlatego równocześnie z terapią wprowadza się m.in. leki przeciwwymiotne, przeciwbólowe czy przeciwlękowe, które mają zmniejszyć dyskomfort, a przez cały okres leczenia opieką otaczają ich dodatkowo psychologowie i rehabilitanci. W zależności od rodzaju nowotworu, jego stadium i rokowań leczenie trwa średnio od 12 do 24 miesięcy.
Źródło: Materiały kampanii społecznej (P)OKAŻ SERCE/ Klinika Onkologii i Chirurgii Onkologicznej Dzieci i Młodzieży Instytutu Matki i Dziecka – najstarszy, wysokospecjalistyczny ośrodek dziecięcego leczenia onkologicznego w Polsce.
Oceń artykuł