Noworodki, mimo bólu, nie zawsze płaczą. To urządzenie wykrywa ból
Noworodki, podobnie jak osoby dorosłe, odczuwają ból. Jednak nie zawsze potrafią to zamanifestować. Urządzenie do monitorowania bólu może pomóc w opiece nad tymi maluchami.

Noworodki i niemowlęta odczuwają ból podobnie, jak osoby dorosłe, ale nie potrafią tego zamanifestować. Nie powiedzą, że je boli. Niektóre nawet, mimo bólu, nie płaczą. Monitorowanie bólu i stosowanie leków przeciwbólowych jest niezwykle istotne w procesie leczenia.
Ból u noworodka może wydłużać proces leczenia
– Ból potrafi wydłużać proces hospitalizacji – tłumaczy dr Katarzyna Fortecka-Piestrzeniewicz z Kliniki Intensywnej Terapii i Wad Wrodzonych Noworodka w Instytucie Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi, i dodaje: – Dlatego tak istotne jest, aby ten ból pooperacyjny zmniejszyć do minimum.
Łódzkim szpitalu jest to już możliwe, dzięki innowacyjnemu urządzeniu do monitorowania poziomu bólu u noworodków i wcześniaków. Chodzi między innymi o dzieci, które już na początku swojego życia musiały przejść operacje.
– Monitorowanie bólu bez specjalistycznych urządzeń jest dużym wyzwaniem. Bo wiele dzieci nie płacze mimo odczuwania bólu. Z pomocą przyszły jednak nowe technologie – tłumaczy w rozmowie z reporterem Radia ZET Mateuszem Szkudlarkiem dr Katarzyna Fortecka-Piestrzeniewicz i dodaje: – Mamy do dyspozycji monitor, który wygląda jak mały telewizorek. Całe monitorowanie polega na tym, że musimy podłączyć jeden przewód, który zbiera nam informacje o akcji serca pacjenta. Urządzenia to odczytuje poziom bólu z akcji serca pacjenta.
Koszt jednego takiego urządzenia to kilkadziesiąt tysięcy złotych. Medycy z łódzkiego instytutu mają już takich urządzeń siedem.
Leczenie bólu u noworodków – jak napisał w swojej pracy "Leczenie bólu u noworodka" anestezjolog dr Tomasz Nikodemski – jest niezwykle trudne z kilku powodów, m.in. z powodu trudności oceny nasilenia bólu, skuteczności terapii, ale nie tylko. Musimy też pamiętać, że noworodek (niezależnie od tego, czy urodził się o czasie, czy jest wcześniakiem) ma niedojrzały układ nerwowy i narządy, które m.in. odpowiadają za metabolizowanie leków.
Jakie objawy mogą świadczyć o bólu u noworodka?
Jakie symptomy mogą świadczyć o bólu u noworodka? Oczywiście wspomniany przez lekarkę wzrost częstości akcji serca, a także spadek saturacji, wzrost stężenia adrenaliny, wzrost ciśnienia śródczaszkowego, zmniejszona aktywność dziecka czy bezdech. U dziecka może się też zmienić wyraz twarzy (mimika noworodka >25 tygodnia życia płodowego jest porównywalna z mimiką dzieci starszych i dorosłych).
Źródło: "Leczenie bólu u noworodka", Tomasz Nikodemski, podyplomie.pl