Obserwuj w Google News

Nie żyje 2-latka. Gołąb zaraził dziecko groźnym wirusem

2 min. czytania
11.12.2023 11:47
Zareaguj Reakcja

Dwulatka z Australii zmarła po zakażeniu groźnym, niezwykle rzadkim wirusem przenoszonym przez gołębie. Dziewczynka chorowała na białaczkę, była świeżo po chemioterapii. Nadal nie wiadomo, w jaki sposób doszło do zakażenia.

Nie żyje 2-latka. Gołąb zaraził dziecko groźnym wirusem
fot. Shutterstock

Dziewczynka została przyjęta do szpitala w Randwick na przedmieściach Sydney. Jak opisuje brytyjski Dailymail, dwulatka przez trzy tygodnie miała objawy przypominające przeziębienie: dziewczynka była rozbita, miała mdłości, wymiotowała, miała również serię napadów padaczkowych. W szpitalu stwierdzono zakażenie paramyksowirusem gołębim typu 1.  Lekarze cały czas nie wiedzą, w jaki sposób doszło do zakażenia. Prawdopodobnie dziewczynka zaraziła się poprzez dotknięcie gołębich odchodów lub płynów, jednak jej zrozpaczeni rodzice twierdzą, że w ostatnim czasie nie miała żadnego kontaktu ze zwierzętami.

W szpitalu dwulatka otrzymała leki przeciwwirusowe, antybiotyki oraz środki przeciwdrgawkowe, by zmniejszyć obrzęk mózgu, jednak stan dziewczynki cały czas się pogarszał. Po miesiącu zmarła. Bezpośrednią przyczyną było zapalenie mózgu, które zostało wywołane przez APMV-1. Dziewczynka z Australii jest dopiero piątą ofiarą APMV-1 odkąd rozpoczęto badania nad zjawiskiem w 1926 roku. Wcześniej z powodu podobnej infekcji odnotowano cztery zgony: w Holandii, USA, Chinach i we Francji.

Paramyksowiroza u gołębi: co to za choroba?

Choroba wywoływana przez wirusa PMV (Paramyksowirus), to gołębi inaczej tzw. "kręciek". Okres inkubacji wirusa wynosi od 3 do 21 dni. Oznacza to, że przez ten czas ptaki nie wykazują objawów, wirus atakuje i namnaża się. Paramyksowiroza może występować w postaci nerkowej lub nerwowej: w pierwszej odmianie atakowane są nerki. W postaci nerwowej u ptaka dochodzi do wielu zaburzeń neurologicznych, pojawia się paraliż nóg i skrzydeł, skręty szyi. Częstym objawem u ptaków jest też wodnisty, luźny stolec i wzmożone pragnienie. Niestety, podobnie jak w przypadku innych wirusów u ptaków, nie ma skutecznej metody leczenia. Paramykowirus jest bardzo groźny dla ludzi: to wirus wykazujący odporność na gnicie, wysuszenie, wilgoć, światło oraz środowisko kwaśne i zasadowe. Oprócz ptaków, wirusa mogą przenosić również gryzonie i owady. Groźne patogeny przenoszone są również przez kurz i wiatr.

Uwaga: gołębie mogą być bardzo niebezpieczne dla ludzi, a ich karmienie czy branie na ręce może skończyć się tragicznie. Ptaki te przenoszą nawet więcej bakterii niż szczury! Należy zachować szczególną ostrożność: chorobotwórcze drobnoustroje mogą dostać się do naszego organizmu, nawet wtedy gdy wdychamy powietrze zanieczyszczone drobinkami wysuszonych ptasich odchodów. Dlatego jeśli mamy problem z natrętnymi gołębiami np. w pobliżu domu, należy zatrudnić specjalną firmę, która zajmie się ich odstraszaniem. Sprawdzają się również specjalne siatki balkonowe.

Nie przegap