Nie wiesz, czy zabawka jest bezpieczna dla dziecka? Zrób test rolki

14.12.2022
Aktualizacja: 14.12.2022 13:04

W przypadku małego dziecka wystarczy chwila nieuwagi, by doszło do tragedii.  Zastanawiasz się, czy zabawki, którymi bawi się dziecko na pewno są bezpieczne? Możesz to w prosty sposób sprawdzić. Jedyne narzędzie, jakiego potrzebujesz, to rolka po papierze toaletowym.

Jak sprawdzić, czy zabawka jest bezpieczna dla dziecka? Pomoże prosty test
fot. Shutterstock

Zadławienie to stan, który bezpośrednio zagraża życiu dziecka. Niestety, nie jesteśmy w stanie kontrolować każdego najmniejszego ruchu malucha. Chociaż nie możemy uniknąć wszystkich zagrożeń, warto zminimalizować ryzyko. Dlatego warto przetestować zabawki, które trafiają w  ręce dziecka. Zdarza się, że rzecz, która z pozoru wydaje się bezpieczna i przeznaczona dla dziecka, wcale taka nie jest.

Test rolki: na czym polega?

Test rolki to nic innego jak sprawdzenie, czy dany przedmiot mieści się w rolce po papierze toaletowym. Jeśli przedmiot przechodzi przez rolkę bez problemu, to znak, że maluch nie powinien się nim bawić. Co wspólnego z naszym dzieckiem ma rolka papieru? Otóż rolka ma podobną średnicę do przełyku dziecka. Zabawki, które nie przelatują swobodnie przez rolkę, nie powinny też przejść przez przełyk malucha.

Pediatra dr Orajiaka prezentuje na TikToku, jak wykonać taki test. Sprawdzenie, czy zabawka jest bezpieczna, zajmuje zaledwie kilka sekund.

Co robić, gdy dziecko połknie mały przedmiot?

Jeśli dziecko połknie drobny przedmiot, nie należy zachęcać go do przełykania śliny czy picia. Jeśli to możliwe, wyjmij ciało obce. Nie rób tego jednak na siłę, bo możesz niechcący wepchnąć je jeszcze głębiej. Jeśli to nie pomaga, należy podeprzeć jedną ręką klatkę piersiową dziecka, nachylić je do przodu i silnie uderzać nadgarstkiem między łopatkami. Zawsze warto zadzwonić na numer alarmowy 112. W przypadku zadławienia liczą się minuty: wykonujmy dokładnie instrukcje, jakie otrzymamy od ratownika.