Oceń
Badacze z University of Houston College of Education sprawdzili, jaki wpływ na mózg dzieci wywierają gry komputerowe. W testach wzięło udział 160 uczniów. Dzieci grały średnio 2,5 godziny dziennie, choć rekordziści przekraczali 4,5 godziny przed ekranem. Wpływ gier na mózg dzieci był o wiele mniejszy, niż zakładano.
Gry komputerowe a mózg
Mówi się, że gry komputerowe negatywnie wpływają na zdolności poznawcze. Ale znormalizowane testy zdolności poznawczych CogAT przeprowadzone przez naukowców z University of Houston College of Education wykazały coś innego.
„ Ani czas trwania gry, ani wybór gatunków gier wideo nie miały znaczącej korelacji z pomiarami CogAT. Wynik ten nie pokazuje bezpośredniego związku między graniem w gry wideo a wydajnością poznawczą” - powiedziała prof. May Jadallah ze School of Teaching and Learning na Illinois State University, główny autor artykułu opublikowanego w Journal of Media Psychology.
"Rodzice prawdopodobnie nie muszą się tak bardzo martwić o zdolności poznawcze małych miłośników gier. Rozsądne ilości wydają się być w porządku, co stanowi świetną wiadomość dla dzieci. Trzeba jednak pilnować, żeby się nie uzależniły” - zaznaczył dr Jie Zhang z University of Houston College of Education.
Zła wiadomość jest taka, że gry edukacyjne, które miały rozwijać zdolności poznawcze, także nie przynosiły większych efektów.
Źródło: "Video Game Play. Any Association With Preteens’ Cognitive Ability Test Performance?" M. Jadallah, Journal of Media Psychology 2023
Oceń artykuł