Oceń
Robienie inhalacji małemu dziecku, które tego nie lubi i nie chce współpracować, to ogromny problem opiekunów. Inhalacje, podczas których dziecko płacze i krzyczy są też mało skuteczne. Co zrobić, gdy mamy do podania kilka leków na dobę? Tak naprawdę powtarzanie inhalacji co godzinę, różnymi preparatami, może zająć nawet pół dnia. Dla dziecka, które i tak jest zmęczone chorobą, to nic przyjemnego.
Jak tłumaczy Marcin Snoch, farmaceuta, większość infekcji, z jakimi obecnie zmagają się małe dzieci, są wywołane przez wirusy, co oznacza, że nie ma konieczności podawania antybiotyku. Lekarze zwykle zalecają inhalacje zawierające budesonid (Pulmicort, Nebbud), salbutamol (Ventolin) lub połączenie fenoterolu z bromkiem ipratropium (Berodual). Do tego dochodzą inhalacji z soli fizjologicznej, soli hipertonicznej czy soli fizjologicznej z kwasem hialuronowym. Czy bezwzględnie musimy robić każdą inhalację osobno?
Łączenie inhalacji: instrukcja
Okazuje się, że wiele leków można bezpiecznie połączyć w jednej nebulizacji. Aby sprawdzić, jakie mieszanki są dozwolone, możemy skorzystać z wyszukiwarki dostępnej TUTAJ. W polu "Szukaj" wystarczy wpisać nazwę międzynarodową leku. Tabela jest wynikiem różnych badań i dostarcza odpowiedzi na pytanie, które dokładnie leki możemy wymieszać w jednej nebulizacji.
Uwaga:
- Jeśli połączenie jest zaznaczone na czerwono, to NIE NALEŻY ŁĄCZYĆ. Zmieszanie może sprawić, że leki nie będą działać, lub połączenie jest przeciwwskazane.
- Jeśli połączenie jest zaznaczone na pomarańczowo to LEPIEJ NIE ŁĄCZYĆ. Taka mieszanina nie została zbadana. Może, ale nie musi zadziałać
- Jeśli połączenie jest zaznaczone na zielono, to MOŻNA BEZPIECZNIE POŁĄCZYĆ roztwory
Stosowanie kilku leków jednocześnie podczas nebulizacji zawsze należy skonsultować z lekarzem. Pamiętajmy, że łączenie leków nie musi sprawdzić się w każdym przypadku.
– Łączenie leków musi mieć sens kliniczny i odpowiadać oczekiwaniom lekarza. Leki stosowane w leczeniu astmy dzieli się na 4 grupy: (1) leki przerywające skurcz oskrzeli, (2) mukolityki, (3) leki przeciwzapalne, (4) antybiotyki. Podając je, warto zachować następującą kolejność: leki przerywające skurcz oskrzeli, mukolityki po uprzednim nawodnieniu chorego i z następowym drenażem oraz oczyszczeniem dróg oddechowych, a na koniec leki przeciwzapalne lub antybiotyki – tłumaczy dr n. med. Juliusz Bokiej z Oddziału Pulmonologii Wojewódzkiego Centrum Szpitalnego Kotliny Jeleniogórskiej w Jeleniej Górze.
Źródło: mp.pl, Konrad Tuszyński, "Które leki (Pulmicort, Berodual, Ventolin, Atrovent, itd.) można mieszać w jednej nebulizacji?", [tabela], Portal opieka.farm; instagram.com/medicamenta_pl
Oceń artykuł