Oceń
- Dostosowanie ubrania do różnych temperatur
- Wietrzenie pomieszczeń
- Czapka? Niekoniecznie
- Regularne spacery
Marzec to trudny czas dla rodziców. W przedszkolach szaleją infekcje, a zmienna pogoda sprawia, że dzieci częściej się przeziębiają. Chcąc uchronić maluchy, dbamy o ich ciepły ubiór. Niestety: często przesadzamy. O ile marzec należy raczej do chłodnych miesięcy, to polarowa bluza,gruba kurtka i śniegowce nie są najlepszym rozwiązaniem dla dziecka, które cały czas jest w ruchu. Zwłaszcza, gdy na dworzu panuje temperatura powyżej 10 °C. Lekarze od dawna mówią o szkodliwych skutkach przegrzewania małych dzieci. Dziecko, które zawsze są bardzo ciepło ubrane, łatwiej łapią infekcje przy zmianie temperatury. Mimo to, podświadomie często uważamy, że lepiej ubrać dziecko za ciepło niż ryzykować, że zmarznie. Pamiętaj: żeby sprawdzić, czy dziecko jest odpowiednio ubrane, wystarczy dotknąć jego karku. Pediatra i immunolog, dr Wojciech Feleszko, alarmuje: przegrzany organizm staje się bardziej “leniwy”. O czym rodzice powinni pamiętać wczesną wiosną? Lekarz wylicza:
Dostosowanie ubrania do różnych temperatur
Przed wyjściem z domu zastanów się, co dokładnie będziecie robić danego dnia. Jeśli dziecko idzie do przedszkola w którym jest gorąco, nie ubieraj go w bluzę, której nie zdejmie przez cały dzień. Cieplejszą warstwę lepiej zostawić w szatni. To samo dotyczy na przykład wizyty w galerii handlowej
– Jeśli podróżujemy z dzieckiem komunikacją miejską czy samochodem, dostosowujmy jego ubranie do różnych temperatur. Jeżeli wchodzimy do ciepłego pomieszczenia, to zdejmijmy dziecku czapkę i rękawiczki, rozepnijmy kurtkę – tłumaczy dr Feleszko
Wietrzenie pomieszczeń
Temperatura w mieszkaniu nie powinna być wyższa niż 20-22 stopnie. Nie bójmy się otwierania okien. Zdarza się, że przy zbyt podkręconych kaloryferach dzieci przegrzewają się w domowych warunkach, co nie służy ich odporności.
Czapka? Niekoniecznie
Kwestia zakładania mały dzieciom czapki powoduje wiele międzypokoleniowych sporów ;-). Tymczasem zasada jest prosta: starszym dzieciom zakładamy czapkę wtedy, gdy sami ją nosimy. Co w przypadku maluchów?
– Maluchom do 1-go roku życia czapkę warto zakładać dopiero przy temperaturze poniżej 10-12 stopni – tłumaczy lekarz.
Regularne spacery
Dziecko powinno spacerować codziennie, bez względu na pogodę. Jeżeli na dworze jest bardzo zimno, zadbajmy o odpowiedni ubiór, ale nie rezygnujmy z ruchu na świeżym powietrzu.
Pamiętaj: dziecku w wieku przedszkolnym zazwyczaj jest cieplej niż Tobie, ze względu na intensywniejszy metabolizm.
Źródło:instagram/dr_feleszko; “Cold Weather Outdoor Play Boosts Immune System”, med.upenn.edu [dostęp 16.11.2022]
Oceń artykuł