,

Jak sprawić, by dziecko było spokojne i szczęśliwe? 6 sekretów

24.02.2023 09:00

Jak wychować szczęśliwe dziecko? Chyba każdy rodzic zadaje sobie tego typu pytania. Staramy się uszczęśliwić dzieci, ale nie zawsze nam wychodzi: dlaczego? Odpowiedź jest prosta: za dużo kombinujemy…

Jak wychować szczęśliwe dziekco? 6 zasad
fot. Shutterstock
  1. Spraw, by dzieciństwo było proste
  2. Dbaj o obecność
  3. Wychowuj blisko natury
  4. Pamiętaj o empatii
  5. Akceptuj
  6. Buduj poczucie wartości dziecka

Co możesz zrobić już dziś, żeby Twoje dziecko dorastało w szczęściu i spokoju? W tym przypadku najlepiej działa po prostu szczera miłość. Dzieci potrzebują mniej niż nam się wydaje i nie ma w tym nic skomplikowanego: największym problemem jest to, że często o tym zapominamy. Chcemy, żeby dziecko dostało od nas jak najwięcej  i po drodze gubimy to, co najważniejsze.

Spraw, by dzieciństwo było proste

Dzieci potrzebują prostego, poukładanego życia z mnóstwem czasu na swobodną zabawę. Kilkulatek nie musi mieć zaplanowanego każdego popołudnia aż do pójścia spać: prawdopodobnie tego nie “doceni”. Pozwól dziecku rozwinąć własne zainteresowania i kreatywność. Oczywiście nie chodzi o to, by nie pokazywać maluchowi nowych rzeczy, ale nic się nie stanie jeśli spędzicie kilka dni w domu, wymyślając nowe zabawy.

Dbaj o obecność

Nawet jeśli nie możesz zajmować się dzieckiem, tak jakbyś chciał, daj mu znać, że jesteś blisko: podtrzymuj rozmowę, wykaż zainteresowanie jego sprawami. Obecność mamy czy taty jest dla dziecka ważna przez wiele lat, nawet gdy nie jest już niemowlakiem. Maluch lubi wiedzieć, że może na nas polegać i jesteśmy jego najlepszymi przyjaciółmi. Mówmy dziecku, że je kochamy, że tęskniliśmy. Choć wydaje się to banalne, łatwo o tym zapomnieć.

Wychowuj blisko natury

Dziecko, które dużo przebywa na dworze, ma lepiej uregulowany rytm dobowy. Zabawa na zewnątrz pobudza apetyt i chroni przed stresem. To też najlepszy sposób by rozwijać motorykę malucha. Dawaj dziecku jak najwięcej okazji do doświadczania własnej siły sprawczej, pokaż, że ma wpływ na pewne rzeczy. I jeszcze jedna ważna sprawa: odrobina brudu nikomu nie zaszkodziła :-).

Pamiętaj o empatii

Chociaż dorosłemu trudno zrozumieć, dlaczego dziecko drugi dzień płacze z powodu ulubionego pluszaka, który się zgubił, warto się tego nauczyć. By to zrobić, wystarczy zacząć przypominać sobie własne dzieciństwo: w końcu to było tak niedawno! Jak najczęściej patrzymy na  świat z perspektywy dziecka i szanujmy ich sprawy.

Akceptuj

Pozwól dziecku być dzieckiem… i sobą! Niestety, często, chcąc uszczęśliwić malucha, zapominamy, że jest on odrębną jednostką. Twoje dziecko nie musi być takie jak Ty i lubić tego co Ty… wręcz przeciwnie! To zupełnie inny człowiek, który ma inne potrzeby i marzenia.

Buduj poczucie wartości dziecka

Unikaj chwalenia malucha za oczywiste sprawy, na które w dodatku nie ma wpływu (np. powtarzanie, że dziecko jest śliczne albo że ma piękne ubranko). Nie zachwycaj się rzeczami, które nie powiodły się dziecku (i oboje o tym wiecie), bo szybko wyczuje, że Twoja reakcja jest nieszczera. Nie chodzi też o to, by krytykować. Zapytaj dziecko, co dokładnie chciało zrobić i spróbujcie razem, ale nie wyręczaj go. Doceniaj wysiłek i starania.
Pamiętaj: to, czy dziecko będzie szczęśliwe w życiu, nie zależy tylko od Ciebie. NIkt nie poznał jeszcze instrukcji, która odpowiadałaby na wszystkie pytania. To, jak potoczy się życie dziecka ma związek z wieloma czynnikami i ludźmi. Najlepszy prezent, jaki możesz mu dać to umiejętność radzenia sobie z trudnościami i bliskość.

Źródło: Linda Akeson McGurk, "Nie ma złej pogody na spacer. Tajemnica szwedzkiego wychowywania dzieci", Wydawnictwo Literackie 2018

Logo radiozet Dzieje się