Jak podarować dziecku pierwszy telefon? 5 zasad "higieny cyfrowej"
- Ważne jest to, co zrobimy, zanim dziecko dostanie pierwszy telefon. Wielu rodziców nie robi kompletnie nic - ostrzega dr Maciej Dębski z Fundacji Dbam o Mój Z@sięg.

- Przed sprezentowaniem dziecku pierwszego telefonu ważne jest pokazanie, że świat jest ciekawy, stworzenie przestrzeni dla zainteresowań, pomoc w znalezieniu hobby. Jeżeli rodzice tworzą alternatywę dla świata cyfrowego, to jest to o wiele lepsza sytuacja niż jeśli dziecko wcześniej było przyklejone do tabletu - mówi dr Maciej Dębski z Fundacji Dbam o Mój Z@sięg. - Jeśli nie zrobimy nic, to dziecko każdą wolną chwilę będzie spędzało w sieci - ostrzega ekspert.
Pierwszy telefon dla dziecka - zasady
Dr Maciej Dębski radzi, że jeśli już zdecydowaliśmy się na podarowanie dziecku pierwszego telefonu, to należy z nim najpierw omówić zasady tzw. higieny cyfrowej.
Zasady higieny cyfrowej:
- Dziecko nie powinno używać telefonu na 2 godziny przed zaśnięciem.
- Dziecko nie powinno zabierać telefonu do sypialni.
- Dziecko nie powinno spożywać pokarmów i pić słodkich napojów podczas korzystania z telefonu.
- Dziecko nie powinno chodzić z telefonem do toalety.
- W domu powinno być miejsce, gdzie wszyscy odkładają telefony.
Ekspert zaznacza, że powyższych zasad powinni przestrzegać wszyscy domownicy. "Jesteśmy ssakami, uczymy się przez naśladowanie. To, co możemy zrobić, to pokazywać dzieciom higienę cyfrową na co dzień" - podkreśla dr Dębski.
Na pytanie, jak długo dziennie dziecko może korzystać z telefonu, prostej odpowiedzi nie ma. "Często skupiamy się na ilości czasu spędzanego w sieci, a w ogóle nie rozmawiamy o jakości. Dziecko przez godzinę może gapić się w bajki albo przeglądać głupawe rzeczy na TikToku, a może też grać w gry edukacyjne, coś fajnego nagrywać, tworzyć, oglądać świetnych youtuberów, którzy mówią o ratowaniu planety" - zauważa dr Maciej Dębski.
I dodaje: "Małe dzieci, patrząc na nas myślą, że też używamy telefonu do bajek i muzyczki. Pokażmy im, że w ten sposób robimy zakupy, kupujemy prezenty, płacimy rachunki. Niech dziecko przy nas zamówi na przykład coś do lodówki".
Źródło: Fundacja Dbam o Mój Z@sięg