Jak oderwać dziecko od ekranu? Jest na to prosty patent

01.12.2022
Aktualizacja: 01.12.2022 12:36

Kiedyś dzieci chętnie spędzały czas z rówieśnikami, obecnie sytuacja wygląda zupełnie inaczej - alarmują eksperci i podpowiadają sprawdzoną metodę na wyciągnięcie dzieci z domów.

Shutterstock
fot. Shutterstock

"Dawniej dzieci i młodzież chętnie spędzały czas z rówieśnikami na świeżym powietrzu. Do szkoły często dojeżdżało się rowerem lub chodziło pieszo. W szkole każda chwila poza lekcjami wykorzystywana była na aktywną zabawę na boisku lub korytarzu. Po zajęciach pomysłów na aktywności też nie brakowało – granie w piłkę, gumę, zabawa na trzepaku, jazda na rowerze, podchody. Wszyscy pamiętamy, jak trudno było rozstać się z rówieśnikami i wracać wieczorem do domu" - pisze Fundacja Orły Sportu. Dziś, według danych CBOS, ponad 60% piątoklasistów spędza 6 godzin dziennie przed ekranami różnych urządzeń. Jak to zmienić?

Dzieci lubią rywalizację

Zdaniem ekspertów z Fundacji Orły Sportu, która od lat motywuje Polaków do aktywnego trybu życia, sprawdzonym sposobem na wyciągnięcie dzieci z domów jest... bicie rekordów.

Jednym z projektów Fundacji jest Festiwal Rekordów na Orliku, który poprzez rywalizację zachęca do aktywności. W 2022 roku fundacja zrealizowała aż 10 imprez na terenie całego kraju, na których blisko 3000 dzieci biło swoje rekordy.

„Rywalizacja to naturalna potrzeba każdego człowieka. Większość z nas motywuje się do działania, gdy ma jasno przedstawione zadanie i możliwość dania z siebie jak najwięcej. Dzieci z wyjątkowym entuzjazmem reagują na takie sportowe wyzwania" - mówi prezes Fundacji Orły Sportu, Rafał Wosik.

Nie możesz namówić dzieci na spacer lesie? Zorganizuj leśne zawody!

Źródło: Fundacja Orły Sportu