Jak chronić dzieci przed oparzeniami? 3 ważne filmy dla rodziców

11.01.2023
Aktualizacja: 11.01.2023 12:13

Zima to czas oparzeń u dzieci. Są jedną z najczęstszych przyczyn hospitalizacji maluchów. Niestety, wypadki bardzo często zdarzają się w domu, przy rodzicach. Jak temu zapobiec? Przedstawiamy trzy ważne filmy, stworzone przez Marikę Puchalską, znaną na Instagramie jako “żona lekarza”.

Jak chronić dziecko przed oparzeniem? Ważne zasady
fot. Shutterstock

Do domowych oparzeń u dzieci dochodzi bardzo często. Wystarczy chwila nieuwagi. Zazwyczaj winna jest gorąca kawa, herbata lub zupa, po którą sięga zaciekawiony maluch. Kubek z gorącym napojem stawiamy odruchowo na stole, zapominając że może to doprowadzić do poważnego wypadku. Jak chronić dziecko? Ważne są codzienne nawyki, które po pewnym czasie wejdą nam w krew. Zasady, o których powinniśmy pamiętać, to:

  • odsuwaj rączki patelni i garnków z zasięgu malucha
  • gdy używasz czajnika elektrycznego, nie stawiaj go blisko krawędzi kuchennego blatu i pod żadnym pozorem nie przenoś, gdy w środku jest wrzątek!
  • nie przenoś gorących napojów, gdy trzymasz dziecko na rękach

Choć może to być trudne, warto wprowadzić zasadę, że pijemy napoje w jednym miejscu w mieszkaniu. O rozgrzanym kubku bardzo łatwo zapomnieć, zwłaszcza kiedy zajmujemy się maluchem i popijamy kawę. Chociaż n początku takie zasady mogą być dla nas niewygodne, pamiętajmy, że oparzenie wrzątkiem może doprowadzić do trwałego uszkodzenia ciała dziecka.

Co robić, gdy dziecko się poparzy?

Postępowanie zależy zawsze od stopnia oparzenia, jednak w każdym przypadku musimy schłodzić skórę (chłodną, ale nie lodowatą wodą). Należy jak najszybciej (ale delikatnie) ściągnąć zmoczone wrzątkiem ubranie, które powoduje ból. Pamiętaj, żeby robić to bardzo powoli, ponieważ tkanina nadal parzy! Nie kąpmy dziecka w zimnej wodzie, ponieważ to może jedynie zaszkodzić. Z oparzeniem zawsze należy zgłosić się do lekarza (lub wezwać karetkę), ponieważ źle leczone oparzenia mogą skutkować stanami zapalnymi i zmianami skórnymi.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.