,

Hortiterapia to sposób na dziecięcy stres. Od czego zacząć zabawę w ogrodzie?

19.04.2023 12:50

Domowy ogródek możemy założyć praktycznie wszędzie: wystarczy nawet wąski parapet, by zasiać własne zioła i kwiaty. Dla dzieci to ważna lekcja cierpliwości i miłości do natury, a dla rodziców pomysł na zabawę i... dobry sposób na niejadka. Jak uprawiać rośliny z maluchem? Wyjaśnia Joanna Legutko, wiceprezeska rodzinnej firmy W. Legutko, inicjatorka akcji #ZDROWOROSNA, skierowanej do przedszkolaków.

Hortiterapia: na czym polega? Wyjaśnia specjalistka
fot. Shutterstock

Czy piękny, wiosenny ogródek można stworzyć w domu? Jeśli tak, jakie rośliny są najmniej skomplikowane dla początkujących?

Tak naprawdę wystarczą chęci, aby posiadać własne warzywa i zioła, które można wykorzystywać do przygotowywanych potraw. Jedynym ograniczeniem w domowej uprawie jest przestrzeń, jaką dysponujemy.. Miejskie ogrodnictwo stało się pewnym trendem, który cały czas ewoluuje. Rośnie świadomość społeczeństwa na temat zdrowego odżywiania i zalet płynących z uprawy własnych warzyw czy ziół bez względu na fakt czy posiada się ogródek, czy nie. Na rynku pojawia się coraz więcej porad i nowinek, udogodnień w uprawie roślin w miejskich warunkach, do uprawy pojemnikowej a nawet na parapecie. Spośród kwiatów polecanych do uprawy pojemnikowej należy wymienić karłowe odmiany słonecznika ozdobnego, nagietka lekarskiego, nasturcji, groszku pachnącego, cynii wytwornej oraz lawendę wąskolistną i maciejkę dwurogą.

Jak nauczyć dziecko dbać o rośliny? Od czego zacząć, żeby było to atrakcyjne dla malucha?

Mawia się, że dzieci są odzwierciedleniem rodziców, ponieważ to właśnie dorośli swoim przykładem stają się inspiracją do naśladowania. Dzieci są niezwykle ciekawe świata i chętnie podejmują się wyzwań. Jako firma ogrodnicza, podjęliśmy wyzwanie mające na celu zainteresować dzieci ogrodnictwem i zainspirować je do posiadania własnych zdrowych warzyw. Czynimy to poprzez ogólnopolską akcję #ZDROWOROSNA skierowaną m.in. do placówek edukacyjnych i bibliotek. Chcemy poprzez zabawę zachęcić dzieci do uprawy roślin. Dzięki temu nauczą się sumienności, cierpliwości i staną się małymi obserwatorami przyrody. Mając świadomość, że są odpowiedzialni za wysiane nasiona, czują się „dorośli”, ponieważ zostało im powierzone dojrzałe zadanie, któremu chcą sprostać.

W jakim wieku można zacząć zabawę w małego ogrodnika?

Uważam, że już w wieku przedszkolnym poprzez wspólną zabawę można angażować dzieci do pierwszych prac ogrodniczych – wysiewać nasiona, podlewać grządki, pielić chwasty, a nawet podarować roślinę doniczkową, o którą muszą sami dbać. Bardzo ciekawym pomysłem na rozpoczęcie zabawy z ogrodnictwem są zestawy #ZDROWOROSNA, które są przeznaczone dla dzieci. Na owijce każdego produktu znajduje się kolorowa i napisana prostym językiem instrukcja postępowania krok po kroku. Dzięki temu produkt jest dużo ciekawszy dla dzieci.

Uprawianie własnego ogródka to dobry sposób, by przekazać maluchowi ważne wartości. Co właściwie daje dziecku „grzebanie w glebie” razem z rodzicami?

Dzięki wspólnym zajęciom podczas pielęgnacji roślin, dzieci dowiadują się wielu ciekawych rzeczy. Po pierwsze - poznają gatunki roślin, a także obserwują etapy ich rozwoju. Dzięki temu przekonują się, że rośliny to żywy organizm, który potrzebuje podlewania i pielęgnacji. Wymaga to od nich odpowiedzialności i systematyczności, ale przede wszystkim pamiętania o swoich obowiązkach. Co więcej, uprawa roślin od nasionka do dojrzałej postaci uzmysławia dzieciom, jak wiele czasu musi upłynąć zanim ta roślina urośnie, przez co uczą się cierpliwości. Jestem przekonana, że niejeden niejadek przełamie swoją niechęć do warzyw czy próbowania nowych „rzeczy” i z dumą skosztuje owoc swojej pracy

Których roślin laik powinien unikać? Jakie są najtrudniejsze warzywa czy zioła do samodzielnej uprawy?

Wybór roślin, które chcemy uprawiać powinien zostać poprzedzony dokładnym rozeznaniem w zakresie ich wymagań i uprawy. Posiadając taką wiedzę możemy dobrać gatunki, których uprawa będzie dla nas przyjemnością. To, czy dana roślina jest trudna w uprawie to pojęcie względne, dlatego trzeba do tego podejść indywidualnie. Nawet laik, który ma ambicje i zapał, jeżeli odpowiednio się do tego przygotuje, ma szansę na sukces w uprawie nawet tych trudniejszych gatunków.

Hortiterapia, czyli terapia ogrodnicza, to stosunkowo nowy trend. Na czym dokładnie polega? Kiedy należy ją stosować?

Hortiterapia to metoda na poprawę stanu psychicznego i fizycznego człowieka. Stymuluje wszystkie zmysły, pomaga ukoić stres, wspiera rozwój motoryki czy poprawia koncentrację. Polega na uprawianiu roślin oraz przebywaniu w ich otoczeniu, poprzez co przynosi wiele korzyści zdrowotnych. Hortiterapię stosuje się jako wsparcie leczenia konwencjonalnego u osób z różnego rodzaju niepełnosprawnościami fizycznymi i psychicznymi. Jest także doskonałą metodą wspierania rozwoju dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym, jak również nauki radzenia sobie z emocjami i stresem.

fot. Radio Zet
fot. Radio Zet

Czy hortiterapia sprawdza się też w przypadku najmłodszych “pacjentów”?

Otaczanie się roślinami daje nam mnóstwo korzyści – uspokaja, łagodzi stres czy poprawia koncentrację. Dobrym pomysłem jest włączenie dziecka w pielęgnowanie zieleni, ponieważ ono – podobnie jak my – ma swoje zmartwienia i również się stresuje. Nasze pociechy, angażując się w pracę przy wysiewaniu nasion i pielęgnowaniu roślin mają poczucie sprawczości, a współpraca z rodzicami buduje ich pewność siebie i wzmacnia świadomość, że mogą polegać na opiekunach.

Na czym polega akcja #ZDROWOROSNA? Kto może wziąć w niej udział?

#ZDROWOROSNA to już II edycja akcji edukacyjnej skierowanej do dzieci, w której pokazujemy, że uprawa roślin to nie tylko element zdrowego stylu życia, ale również świetna zabawa. Ideą  jest promowanie ogrodnictwa, a także postaw proekologicznych wśród najmłodszych. Akcja zachęca również do zdrowego odżywiania, którego podstawą są warzywa i zioła z własnej uprawy.  
Do placówek edukacyjnych wysyłamy darmowe pakiety edukacyjne z zestawem materiałów na pokazową lekcję ogrodnictwa. Dzieci wysiewają koperek, o który później dbają i obserwują jak rośnie. Dzięki temu mają okazję stać się Ogrodowym Bohaterem.

Rekordowe zainteresowanie akcją #ZDROWOROSNA pokazuje, że rodzice i nauczyciele są bardzo świadomi w kwestii ochrony środowiska i chcą uczyć dzieci dobrych nawyków od najmłodszych lat. Potrzebują tylko drobnej „pomocy”.

Muszę przyznać, że zainteresowanie tegoroczną edycją akcji #ZDROWOROSNA nas zaskoczyło. Liczba zgłoszeń rosła w zawrotnym tempie tak, że praktycznie już po 2 tygodniach osiągnęliśmy zakładaną pulę 5000 darmowych pakietów. W związku z tym faktem, postanowiliśmy ją podwoić. Ku naszemu zdziwieniu pakiety te wyczerpały się już pod koniec lutego.
Obecnie trwają wysyłki zamówionych pakietów. Planujemy zakończyć je w kwietniu, aby wszystkie dzieci wysiały swoje nasionka wiosną.

logo Tu się dzieje