,

Śmiertelnie groźne wyzwanie na TikToku. Chodzi o leki na alergię

24.04.2023 14:43

W mediach społecznościowych "krąży" śmiertelnie niebezpieczne wyzwanie, które polega na przyjmowaniu ogromnych ilości leków na alergie, aby wywołać halucynacje. Uwaga, są już ofiary śmiertelne. 

6abc Philadelphia youtube
fot. 6abc Philadelphia youtube

Brytyjski "Daily Mail" ostrzega przed groźnym wyzwaniem na TikToku. "Benadryl Challenge" polega na przyjmowaniu dużej ilości tabletek leku na alergię, by wywołać halucynacje. Wyzwanie podejmują bardzo młode osoby. Dziennik informuje, że w wyniku "Benadryl Challenge" zmarł 13-letni Jacob Stevens. W 2020 roku z powodu przedawkowania leku zmarła 15-letnia Chloe Marie Phillips.

Eksperci ds. zdrowia ostrzegają rodziców i opiekunów, że dzieci połykają tabletki przeciwhistaminowe, aby wywołać halucynacje, a następnie nagrywają się na wideo i publikują w sieci filmy z doświadczeniami. Oprócz halucynacji przedawkowanie leku może spowodować niewydolność serca, udar mózgu, drgawki, trwałe uszkodzenie mózgu.

Jak podaje "Daily Mail" 13-letni Jacob Stevens dostał silnych drgawek niedługo po zażyciu leku. W tym czasie znajomi chłopca filmowali go, by zobaczyć, co się wydarzy. Nastolatek stracił przytomność i został przewieziony do szpitala, gdzie podłączono go do respiratora. Niestety kilka dni później stwierdzono śmierć mózgu

Leki przeciwhistaminowe to leki przeciwalergiczne, które działają poprzez blokowanie produkcji histaminy — substancji chemicznej wytwarzanej przez organizm, gdy wykryje coś, co uważa za szkodliwe. U osób cierpiących na katar sienny organizm myli pyłki z niebezpieczną substancją i uwalnia histaminę, powodując objawy, takie jak kichanie i swędzenie oczu, zażycie leku blokującego histaminę powoduje ustąpienie przykrych objawów. Leki z difenhydraminą (np. Benadryl) należą do grupy leków przeciwalergicznych (przeciwhistaminowych) pierwszej generacji, są powszechnie dostępne bez recepty. Leki przeciwhistaminowe pierwszej generacji, blokują różne receptory w organizmie, co wiąże się z występowaniem działań niepożądanych. Między innymi dotyczy to pracy ośrodkowego układu nerwowego i wywoływania senności, otępienia, a także zaburzenia koordynacji ruchowej.

Rodzina Jacoba rozpoczęła kampanię w USA, która ma wymusić zmianę prawa i uniemożliwić dzieciom udział w takim wyzwaniu, poprzez nałożenie ograniczeń wiekowych na leki dostępne bez recepty. Chcą również, aby TikTok nakładał ograniczenia wiekowe na zakładanie kont, zmuszając użytkowników do przedstawienia tożsamości, zanim zostaną wpuszczeni na platformę.

TikTok podjął działania, zakazując wyszukiwania hasła "Benadryl Challenge", ale niektórzy użytkownicy publikują filmy, używają słów "kodów". Niestety tego typu filmy można wciąż znaleźć w mediach społecznościowych. Dlatego eksperci ostrzegają rodziców, by zwracali uwagę na domową apteczkę i trzymali leki z dala od dzieci. Jeśli nie są potrzebne w codziennym leczeniu, nie powinny być dostępne dla nieletnich.

- Chociaż leki przeciwhistaminowe zapewniają bezpieczną i skuteczną ulgę milionom osób cierpiących na alergie, ważne jest, aby były przyjmowane tylko w dawce zalecanej na opakowaniu lub zgodnie z zaleceniami lekarza - powiedział prof. Parastou Donyai, naukowiec z Królewskiego Towarzystwa Farmaceutycznego.

Odpowiadając na skutki wyzwania w 2020 roku, Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) wydała oświadczenie ostrzegające przed niebezpieczeństwami związanymi z zażywanie tego typu produktów. "Przyjmowanie większych niż zalecane dawek difenhydraminy (Benadryl) powszechnie dostępnej bez recepty (OTC) może prowadzić do poważnych problemów z sercem, drgawek, śpiączki, a nawet śmierci" - napisano w oświadczeniu.

logo Tu się dzieje