Oceń
Dzieci, które rozpoczynają naukę chodzenia, mają tendencję do koślawienia stóp. W tym czasie ważne jest, by niczym nie krępować swobodnych ruchów dziecka: najlepiej zrezygnować z chodzików i innych “wspomagaczy”. To, jak dziecko w wieku 5-6 lat układa stopy, zawsze powinien skontrolować pediatra. Niestety, problem ten nadal bywa lekceważony, o czym świadczą komentarze pod zdjęciem udostępnionym przez fizjoterapeutkę, dr Joannę Chomicz-Wlazły.
– Problem bagatelizowany od najmłodszych lat. Problemem jest też pojęcie 'fizjologiczna koślawość', przez co rehabilitację odracza się o kilka dobrych lat. Skoro pediatrzy nie widzą problemów, to niby czemu teraputa SI miałby mieć inne podejście? Terapeuta SI tylko czasami jest po fizjoterapii. Moje doświadczenia z pediatrami kończą się na stwierdzeniu 'ma czas'. Jednym uchem wpuszczam, drugim wypuszczam – skomentowała jedna z mam.
W dyskusji wzięła udział również terapeutka integracji sensorycznej, która przyznała, że takie wady u dzieci są często ignorowane.
– Jestem terapeutą SI i zawsze zwracam uwagę na ustawienie kostek względem siebie, zawsze kieruje do fizjoterapeuty lub lekarza rehabilitacji jak mi nie pasuje, jednak zazwyczaj rodzice wracają z info, że 'ma czas', 'że się czepiam', 'że wychodzę poza swoje kompetencje – podkreśliła.
Co powinno zaniepokoić?
Jeżeli stopy malucha układają się tak jak na opublikowanym zdjęciu, niezbędna będzie pomoc fizjoterapeuty. Tak objawiają się stopy płasko - koślawe. To przypadłość, która występuje głównie u małych dzieci, ale zdarza się też u dorosłych. Polega na obniżeniu łuku podłużnego i poprzecznego lub jego całkowitym oparciu o podłoże.O ile koślawość stóp może występować przez krótki czas u dziecka i nie od razu wymaga leczenia, jeśli utrzymuje się przez kilka lat, konieczna jest interwencja. Do specjalisty należy zgłosić się też wtedy, gdy dziecko skarży się na dyskomfort, tkliwość. Wada ta może w przyszłości powodować ból, szybsze zmęczenie i problemy z chodzeniem u dziecka. W leczeniu najważniejsze są specjalistyczne, codzienne ćwiczenia. Dzięki ich regularnemu wykonywaniu możliwe jest wzmocnienie mięśni kształtujących poprzeczny łuk stopy.
W przypadku stopy koślawej dolegliwości nasilają się wraz z rozwojem wady, dlatego ważne są profilaktyczne wizyty u lekarza. Wstępną diagnozę powinien postawić pediatra, który zaleci konsultację ze specjalistą.
Źródło:
- Facebook/ Fizjosensorycznie
- dr hab. med. Jerzy Sułko , Oddział Ortopedyczno-Urazowy, Uniwersytecki Szpital Dziecięcy w Krakowie, Różne nazwy oznaczające koślawość stóp u dziecka, Medycyna Praktyczna
Oceń artykuł