,

Dziecko uderzyło się w głowę - kiedy do lekarza? 8 objawów alarmowych

26.05.2023
Aktualizacja: 26.05.2023 09:59

 Nie z każdym nabitym guzem trzeba pędzić do szpitala. Są jednak pewne sygnały alarmowe, które wskazują na to, że uraz może być poważny i lepiej podjechać na izbę przyjęć.

Uraz głowy
fot. Shutterstock

Dzieci rozbijają się nieustannie. Spadają z drabinek, potykają się o krawężnik, wywracają się na rowerze. A są i takie, które potrafią skontuzjować się na kanapie, oglądając bajki. Ponieważ uraz urazowi nierówny, z pomocą przychodzą eksperci.

Czy to wstrząs mózgu?

Jest taka życiowa prawda. Gdy pierwsze dziecko połknie monetę - jedziesz na pogotowie. Gdy drugie dziecko połknie monetę - czekasz, aż zrobi kupę. Gdy trzecie dziecko połknie monetę - potrącasz z kieszonkowego. I coś w tym jest, ale dla równowagi - nie warto szarżować.

Jeśli po uderzeniu w głowę dziecko nagle stało się senne, zdezorientowane, trze oczy - nie zwlekaj z wizytą o lekarza. Fundacja Tiny Hearts Education przypomina najważniejsze objawy alarmowe po uderzeniu w głowę, które powinny wzbudzić czujność rodzica. Akronim to HEAD BUMP - uderzenie w głowę.

Objawy alarmowe po uderzeniu w głowę:

H - head: ból głowy, dezorientacja;
E - eye: zaburzenia widzenia;
A - abnormal: "dziwne zachowanie";
D - dizziness: mdłości/wymioty;
B - balance: problemy z równowagą;
U - unsteady: chwiejny krok;
M - memory: problemy z pamięcią;
P - poor: słaba koncentracja, senność.

Na szczególną uwagę zasługuje literka A - abnormal behaviour. Rodzic najlepiej zna swoje dziecko - podkreślają lekarze. Gdy pomimo braku charakterystycznych objawów wstrząsu mózgu - takich jak ból głowy, nadmierna senność czy wymioty - "coś" nas w zachowaniu dziecka niepokoi/zastanawia, warto to sprawdzić.

Z najnowszych badań wynika, że nawet łagodne wstrząśnienie mózgu może mieć długotrwałe skutki. Osoby, które doświadczyły łagodnego TBI po latach wracają do lekarza z depresją, problemami w pracy, stanami lękowymi, bólami i zawrotami głowy.

Źródło: Tiny Hearts Education

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

logo Tu się dzieje