Dzieci z otyłością powinny być leczone lekami lub operacyjnie

11.01.2023
Aktualizacja: 11.01.2023 12:17

Amerykańscy specjaliści apelują, by nie zwlekać z leczeniem otyłości u dzieci. Choroba powinna być leczona lekami lub operacyjnie, jeśli nie pomaga zmiana stylu życia. Pediatrzy przekonują, że nieleczona otyłość prowadzi do groźnych dla zdrowia i życia powikłań.

Otyłe dziecko
fot. Shutterstock
  1. Otyłość u dzieci prowadzi do powikłań
  2. Otyłość u dzieci można skutecznie leczyć

Eksperci z Amerykańskiego Towarzystwa Pediatrycznego (AAP) wydali pierwsze od 15 lat zalecenia dotyczące dzieci z chorobą otyłościową. Dotychczas próbowano walczyć z otyłością dzieci zmianą stylu życia, modyfikacją diety i zwiększeniem wysiłku fizycznego. Liczono też na to, że dziecko z tego wyrośnie. Obecnie wiadomo, że nie należy zwlekać z leczeniem dzieci z otyłością przy użyciu leków i operacji bariatrycznych. Eksperci przekonują, że zwłoka w terapii może skutkować poważnymi powikłaniami zdrowotnymi w życiu dorosłym.

Otyłość u dzieci prowadzi do powikłań

Amerykańskie Towarzystwo Pediatryczne ostrzega, że zwlekanie z włączeniem leków i operacji bariatrycznych u niepełnoletnich pacjentów prowadzi do wcześnie rozwijającej się cukrzycy typu 2 oraz nadciśnienia tętniczego i chorób sercowo-naczyniowych. Cukrzyca typu drugiego, nazywana do niedawna cukrzycą dorosłych, coraz częściej wykrywana jest u dzieci i nastolatków.

- Musimy zrozumieć, że otyłość to tylko objaw, a nie istota choroby otyłościowej, istotą są zaburzenia homeostazy energetycznej organizmu, prowadzące do nadmiernego i niekontrolowanego nagromadzenia tłuszczu w organizmie – wyjaśnia dr hab. n. med. Mariusz Wyleżoł, dyrektor Centrum Kompleksowego Leczenia Otyłości i Chirurgii Bariatrycznej, Szpital Czerniakowski w Warszawie oraz wiceprezes Polskiego Towarzystwa Leczenia Otyłości.

Skutkiem tego zaburzenia, czyli homeostazy energetycznej organizmu, są powikłanie takie jak cukrzyca typu 2, nadciśnienie tętnicze, udary mózguchoroba wieńcowa serca czy refluks żołądkowo-przełykowy. Specjalista zaznacza, że choroba otyłościowa nie jest winą chorego, a chorym na otyłość nie można odmawiać leczenia.

Otyłość u dzieci można skutecznie leczyć

Eksperci Amerykańskiego Towarzystwa Pediatrycznego uważają, że również u dzieci z chorobą otyłością potrzebne jest leczenie kompleksowe, podobnie jak u otyłych dorosłych. Oznacza to właśnie, że poza zmianą stylu życia niezbędne jest zastosowanie odpowiednich leków oraz, jeśli to konieczne, operacji bariatrycznych (zmniejszających objętość żołądka).

Są już dostępne skuteczne leki w leczeniu otyłości. Eksperci zapewniają, że minęły czasy, gdy takich preparatów nie było albo działały one niewystarczająco. Z badań klinicznych wynika, że pomocne są leki nazywane analogami GLP-1. Jak zaznaczają pediatrzy amerykańscy, farmakoterapię należy rozpoczynać wcześnie, od 12. roku życia, a zabiegi operacyjne – w wieku 13 lat, jeśli nie pomaga zmiana stylu życia, dieta i wysiłek fizyczny.

Prezes Polskiego Towarzystwa Leczenia Otyłości prof. Paweł Bogdański powiedział w rozmowie z Polską Agencją Prasową, że jeden z tych leków o nazwie semaglutyd okazał się wręcz przełomem, gdyż pozwala uzyskać nawet dwucyfrowy spadek masy ciała, co wcześniej nie było możliwe. Do niedawna był on jednak głównie stosowany w leczeniu cukrzycy.

Otyłość wśród dzieci jest jednym z największych wyzwań zdrowotnych. Według Centrum Prewencji i Kontroli Chorób (CDC) w Atlancie w USA w ostatnich 15 latach odsetek dzieci z otyłością zwiększył się z 17 proc. do 20 proc. Podobnie jest w wielu innych krajach. Z badań Syracuse University w Nowym Jorku wynika, że w 1975 r. było na świecie 11 mln dzieci otyłych, a w 2016 r. było ich już 124 mln.