Oceń
- Święty Mikołaj to symbol wielu ważnych wartości
- Pisanie listów pomaga dziecku mówić o marzeniach
- Dziecko ma powód, żeby być grzeczne (w końcu!)
- Wiara w Świętego Mikołaja to próba cierpliwości
- “Obecność” Świętego Mikołaja sprawi, że Wy też poczujecie się jak dzieci
- Święta z Mikołajem pomagają dziecku rozwijać wyobraźnię
- Co robić, gdy dziecko odkryje prawdę?
Wiara w Świętego Mikołaja u dziecka to dyskusyjna kwestia wśród rodziców. Jedni uważają, że należy ją wspierać jak najdłużej, a dla innych to “oszukiwanie” malucha. Zdarza się, że rodzice boją się, że gdy prawda o Mikołaju wyjdzie na jaw, dziecko obrazi się na nich i więcej im nie zaufa. Ale bilans korzyści i strat jest jasny: wiara w Świętego Mikołaja pozytywnie wpływa na małego człowieka. W jaki sposób? Oto 6 ważnych powodów, dla których warto podtrzymywać magiczną tradycję:
Święty Mikołaj to symbol wielu ważnych wartości
Zadaniem Świętego Mikołaja jest obdarowywanie innych. Święty Mikołaj nagradza za dobre zachowanie, jest hojny, a radość innych sprawia mu satysfakcję.To postać, która uosabia bezinteresowną dobroć. Wierząc w Mikołaja dziecko może nauczyć się, że spełnianie marzeń innych to postawa, którą warto naśladować.
Pisanie listów pomaga dziecku mówić o marzeniach
Dla wielu dzieci samo pisanie listu do Świętego Mikołaja jest pięknym momentem i okazją do rozmowy o marzeniach. To też dobry sposób, by “uporządkować” pragnienia dziecka, nauczyć je, które prezenty faktycznie są dla niego ważne, a których nie potrzebuje.
Dziecko ma powód, żeby być grzeczne (w końcu!)
Napisanie listu do Mikołaja i wyczekiwanie prezentu to powód, by poprawić zachowanie. To dobry pretekst dla rodzica, by nauczyć dziecko nowych umiejętności (takich jak samodzielne ubieranie się czy sprzątanie zabawek).
Wiara w Świętego Mikołaja to próba cierpliwości
Wysłaliście list kilka tygodni temu, a Świętego Mikołaja nadal nie ma… dla małego dziecka taki czas może strasznie się dłużyć. I dobrze! Oczekiwanie na Świętego Mikołaja to dobry sposób, by nauczyć malucha, że nie wszystko może dostać od razu. Staraj się jednak wybrać odpowiedni moment na pisanie listu. NIe warto robić tego dwa miesiące przed świętami. Zbyt długie oczekiwanie może sprawić, że dziecko zacznie się irytować i stresować, przestanie wierzyć, że w ogóle dostanie prezent.
“Obecność” Świętego Mikołaja sprawi, że Wy też poczujecie się jak dzieci
Rozdawanie prezentów przez Świętego Mikołaja, nawet jeśli w niego nie wierzymy, jest pięknym zwyczajem, który sprawi, że rodzinne spotkanie będzie miało ważny cel. To dobra zabawa dla dorosłych, którzy podczas takiej wigilii z pewnością przypomną sobie, jak sami oczekiwali Świętego Mikołaja.
Święta z Mikołajem pomagają dziecku rozwijać wyobraźnię
Dziecko, które napisało list i dostaje w święta dokładnie to, o czym marzyło, ma podstawę by wierzyć, że marzenia mogą się spełniać. Wyobrażanie sobie Świętego Mikołaja, który przyleciał z daleka specjalnie po to, by dać dziecku prezent, wspiera wyobraźnię. Dzieciństwo, w którym gościła magia, w przyszłości będzie dla Twojego dziecka pięknym wspomnieniem, do którego chętnie wróci.
Co robić, gdy dziecko odkryje prawdę?
Dzieci przestają wierzyć w Świętego Mikołaja zwykle około 7-8 urodzin. Najczęściej dzieje się to w naturalny sposób i nie wymaga żadnych wyjaśnień rodziców. Jeżeli jednak widzimy, że dziecko jest rozczarowane i nie wie do końca, co o tym myśleć, wyjaśnijmy mu, skąd wzięła się tradycja rozdawania prezentów, sięgnijmy też po opowieść o prawdziwym św. Mikołaju. Jeżeli dziecko zachowuje się inaczej niż rówieśnicy i mimo swojego wieku nadal wierzy w Mikołaja, nie odbierajmy mu tego. Każde dziecko odkrywa prawdę w swoim czasie.
Oceń artykuł