,

Dlaczego dzieci chrapią? 6 najczęstszych przyczyn

08.03.2023
Aktualizacja: 08.03.2023 17:47

Chrapanie to nie tylko domena osób dorosłych, choć u nich ten objaw pojawia się najczęściej. Dzieci również mogą chrapać i wcale nie jest to rzadkie zjawisko. Dowiedz się, jakie mogą być przyczyny chrapania u dzieci.

Chrapiące dziecko
fot. Shutterstock
  1. Dlaczego dziecko chrapie? 6 najczęstszych przyczyn
  2. Chrapanie u dziecka – kiedy do lekarza?

Chrapanie to dźwięk wytwarzany w górnych drogach oddechowych podczas snu. Jego pojawienie się świadczy o problemach zdrowotnych lub nieprawidłowej budowie górnych dróg oddechowych. Z danych Amerykańskiej Akademii Pediatrycznej wynika, że aż 10 proc. maluchów chrapie i dolegliwość ta jest jednym z głównych problemów medycznych w tej grupie wiekowej. Okazuje się, że chrapanie może przyczyniać się do zaburzeń snu, zakłócenia rytmu okołodobowego, zmęczenia, płaczliwości, bólu głowy, deficytu koncentracji etc. nie tylko u maluchów, ale również u ich rodziców.

Dlaczego dziecko chrapie? 6 najczęstszych przyczyn

Przyczyn chrapania może być wiele. Jednak lekarze z Cleveland Clinic wskazują na 6 najczęstszych. Sprawdź, co znalazło się na ich liście.

  • Przerost migdałków – to chyba najbardziej typowa przyczyna chrapania u dzieci. W dzieciństwie migdałki ulegają powiększeniu (np. z powodu infekcji, alergii), by z czasem zaniknąć. W takim przypadku ważna jest konsultacja z laryngologiem, który sprawdzi, czy przerost migdałków jest sprawą przejściową, czy trwałą.
  • Alergie – to druga typowa przyczyna chrapania u dzieci. Błona śluzowa jest obrzęknięta, przekrwiona i utrudnia swobodny przepływ powietrza. Unikanie alergenów oraz przyjmowanie leków przeciwalergicznych może pomóc zmniejszyć obrzęk. Jeśli jednak problem będzie się utrzymywać, należy skontaktować się z alergologiem.
  • Astma – choroba ta może przyczyniać się do zwężenia i obrzęku górnych dróg oddechowych, a także zwiększenia produkcji śluzu. Wszystkie te czynniki mogą prowadzić do problemów z oddychaniem i chrapania.
  • Skrzywiona przegroda – blaszka chrzęstno-kostna dzieli nos na dwie części (lewą i prawą jamę nosową). Jeśli jednak jest ona nierówna lub krzywa (np. z powodu urazu), może utrudniać oddychanie i przyczyniać się do chrapania. W takim przypadku zaleca się wykonanie septoplastyki, czyli korekty skrzywionej przegrody.
  • Nadwaga lub otyłość – nadmierna tkanka tłuszczowa zlokalizowana w okolicy szyi może naciskać na gardło podczas snu, co z kolei prowadzi do zwężenia dróg oddechowych i chrapania. Zmniejszenie masy ciała z pewnością ten problem rozwiąże.
  • Bezdech senny – dokładnie chodzi o zespół obturacyjnego bezdechu sennego, czyli zaburzenie oddychania w czasie snu charakteryzujące się występowaniem przedłużonych częściowych spłyceń oddychania i/lub przejściowych, albo całkowitych zwężeń górnych dróg oddechowych, prowadzących do upośledzenia prawidłowej wentylacji w trakcie snu. Niestety bezdechy u dzieci występują głównie w drugiej połowie nocy i z tego powodu nie zawsze mogą być w porę zauważone przez opiekunów dziecka. Na bezdech senny mogą wskazywać jednak pewne charakterystyczne objawy. Jednym z nich jest właśnie chrapanie. Inne objawy bezdechu sennego to: wzmożony wysiłek oddechowy, głośny oddech, epizody przerywanego snu i towarzyszących mu przerw w oddychaniu, moczenie nocne, spanie w pozycji siedzącej lub z głową odchyloną ku tyłowi, zgaga, nocne poty, częste ruchy ramion lub nóg podczas snu, bóle głowy po przebudzeniu, senność w ciągu dnia, deficyt uwagi i/lub nadpobudliwość ruchowa, problemy w nauce. Ważne! Nie każde chrapiące dziecko cierpi na obturacyjny bezdech senny, ale prawie każde dziecko z cierpiące na bezdech senny chrapie.

Chrapanie u dziecka – kiedy do lekarza?

Chrapanie dziecka ZAWSZE warto skonsultować z lekarzem, bez względu na przyczyny, a to dlatego, że może ono wiązać się epizodami niedotleniania, które jest bardzo niebezpieczne dla rozwijającego się dziecka. Na przykład bezdech senny, którego chrapanie jest objawem, może mieć niekorzystny wpływ na:

  • tkankę mózgową i układ sercowo-naczyniowy,
  • rozwój psychiczny, emocjonalny i fizyczny dziecka,
  • codzienne funkcjonowanie dziecka (maluch może odczuwać zmęczenie w ciągu dnia, mieć zaburzenia koncentracji, trudności w nauce, być drażliwy, mieć zaburzenia zachowania, zaburzenia depresyjne, obniżenie nastroju oraz funkcji poznawczych).

Wizytę u lekarza trzeba przyspieszyć, gdy dziecko:

  • chrapie przez większość nocy i ten dźwięk jest bardzo głośny,
  • śpi z otwartymi ustami i wyciągniętym podbródkiem lub szyją,
  • przestaje oddychać lub sapie podczas snu.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło:

  • "Chrapiące dziecko – aktualne wytyczne dotyczące zasad rozpoznawania i leczenia obturacyjnego bezdechu sennego u dzieci", Magdalena Tomaszewska, Dominika Kowalska-Kouassi, Teresa Jackowska, Lidia Zawadzka-Głos, Wojciech Kukwa, Postępy Nauk Medycznych, t. XXVII, nr 10B, 2014
  • "Morfologiczne podstawy chrapania u dzieci", Zieliński Rafał; Zakrzewska Anna, Przeglad Pediatryczny, 2010, Vol. 40 Issue 2, p109-111. 3p
  • "Does Your Child Snore? These Could Be the Reasons Why", Brandon Hopkins, Cleveland Clinic, Pediatrics, February 8, 2023

Logo radiozet Dzieje się