,

Dieta wegańska zubaża mleko mamy? Już wiadomo, ile w tym prawdy

23.05.2023
Aktualizacja: 23.05.2023 14:54

Mleko mam będących na diecie wegańskiej zawiera wystarczające ilości dwóch ważnych dla rozwoju dziecka składników odżywczych, tj. witaminy B2 i karnityny – wykazali naukowcy z Holandii. Przeczy to tezie, że dieta wegańska zubaża kobiece mleko o niezbędne składniki.

Dziecko karmione piersią
fot. Shutterstock

Liczba osób niejedzących mięsa, a także tych, które w ogóle nie jedzą produktów zwierzęcych, czyli wegan z roku na rok rośnie. Wśród nich są także mamy karmiące piersią. Jedna z tez głosi, że skoro weganie mają we krwi obniżony poziom niektórych istotnych dla zdrowia substancji, to dzieje się tak również w przypadku mleka powstającego w piersiach mam karmiących i niejedzących produktów zwierzęcych. Badacze z Medycznego Centrum Uniwersytetu w Amsterdamie zaprezentowali swoje badanie w Wiedniu na dorocznym 55. spotkaniu Europejskiego Towarzystwa Dziecięcej Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia (ESPGHAN). Jego wyniki udowadniają coś wręcz przeciwnego.

Wegańska dieta mamy a skład pokarmu kobiecego

W ostatnich czterech latach liczba wegan w samej Europie podwoiła się, przypomniała główna autorka pracy dr Hannah Juncker. – Dieta matki w znacznym stopniu wpływa na skład substancji odżywczych w ludzkim mleku, co ma znaczenie dla rozwoju dziecka – podkreśliła badaczka. Jak dodała, wraz ze wzrostem liczby wegan na całym świecie, również wśród karmiących mam, pojawiły się obawy na temat wartości odżywczych ich mleka. Dlatego tak ważne jest sprawdzenie, czy stężenie ważnych związków odżywczych w mleku weganek różni się od stężenia tych substancji w mleku mam na innej diecie.

Naukowcy z Holandii objęli badaniem 3 tys. kobiet, spośród których wybrali 25 pań, które stosowały dietę wegańską i dobrali dla porównania 25 kobiet jedzących również produkty pochodzenia zwierzęcego. Sprawdzano zawartość w ich mleku dwóch składników, których niedobory mogą wystąpić u wegan, tj. witaminy B2 oraz karnityny.

  • Witamina B2 (ryboflawina) jest potrzebna do tego, by niektóre enzymy katalizowały reakcje chemiczne w organizmie (jest tzw. kofaktorem). Są to enzymy zaangażowane w różne ważne procesy biologiczne. U małych dzieci niedobór tej witaminy może prowadzić do anemii i problemów neurologicznych.
  • Karnityna jest związkiem niezbędnym do metabolizmu kwasów tłuszczowych i pozyskiwania energii dla komórek organizmu. Niedobory tego związku u dzieci mogą przyczyniać się do niskiego poziomu cukru we krwi, do obniżenia napięcia mięśni, kardiomiopatii, powiększenia wątroby i innych problemów.

Mleko mam weganek jest wartościowe dla dziecka

Najnowsza analiza wykazała, że choć weganki mają w surowicy krwi zbyt niski poziom karnityny i acetylokarnityny, to nie odnotowano różnic w stężeniu tego związku w mleku weganek i mleku matek jedzących produkty pochodzenia zwierzęcego. Podobnie nie stwierdzono, by mleko mam na diecie wegańskiej zawierało mniej witaminy B2.

– Wyniki naszego badania wskazują, że stężenie witaminy B2 oraz karnityny w ludzkim mleku nie ma związku ze stosowaniem diety wegańskiej – podkreśliła dr Juncker. Jej zdaniem oznacza to, że dieta wegańska u mam karmiących piersią nie stanowi ryzyka rozwoju niedoborów witaminy B2 oraz karnityny u dzieci.

Dr Juncker ocenia, że informacje te mogą być użyteczne nie tylko dla weganek, ale też dla banków mleka kobiecego gromadzących mleko m.in. dla wcześniaków.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.
loader

Źródło: Vegan mothers' breastmilk contains two important nutrients, Amsterdam University Medical Center, 17 May 2023 / PAP

Logo radiozet Dzieje się