Dentobus rusza w Polskę. Kto skorzysta z bezpłatnych wizyt?

01.12.2022 09:19

Dentobus, czyli mobilny gabinet dentystyczny, wyrusza w kolejną podróż. Dotrze do małych miejscowości, w których nie ma gabinetów dentystycznych. Inicjatywa została stworzona z myślą o najmłodszych pacjentach. Kiedy i gdzie będzie można skorzystać z bezpłatnej konsultacji?

Dentobus rusza w Polskę: kto może skorzystać z wizyt?
fot. Shutterstock

Dentyści alarmują: ubytki próchnicowe ma ponad 40 proc. dzieci w wieku 3 lat i ponad 90 proc. osób w wieku 18 lat. Pomóc może jedynie odpowiednia profilaktyka. Właśnie po to powstał nowoczesny gabinet stomatologiczny na kółkach. To miejsce, w którym dentyści bezpłatnie leczą zęby dzieci z całej Polski. Dentobus dociera do najdalszych zakątków: główną ideą jest udzielenie darmowych świadczeń pacjentom, którzy nie mogą na co dzień korzystać z wizyt w swoim mieście.

Jakie usługi oferuje Dentobus?

Jak podaje Serwis Ministerstwa Zdrowia i Narodowego Funduszu Zdrowia, zakres świadczeń wykonywanych w dentobusie jest bardzo szeroki, niewiele mniejszy niż w gabinecie stomatologicznym. To między innymi:

  • przegląd dentystyczny
  • ustalenie planu leczenia
  • badania kontrolne i okresowe
  • lakowanie zębów
  • fluoryzacja
  • wykonanie zdjęcia RTG
  • leczenie specjalistyczne, w tym leczenie próchnicy
  • instruktaż higieny jamy ustnej, np. nauka prawidłowego szczotkowania zębów.

Podczas pierwszej wizyty przeprowadzane jest badanie kontrolne. Dentysta sprawdza, w jaki sposób dzieci dbają o zęby. Pod koniec spotkania rodzice otrzymują szczegółową ocenę stanu jamy ustnej dziecka z dalszymi zaleceniami dot. leczenia. Terapię można kontynuować u innych dentystów. Leczenie w Dentobusie jest bezpłatne, podobnie jak w gabinetach, które mają umowę z NFZ.

Uwaga: Jeśli Dentobus nie ma postoju w Twojej okolicy, zgłoś się do szkoły lub przedszkola Twojego dziecka i poproś o zamówienie Dentobusu u świadczeniodawcy. Kontakt do niego znajdziesz na stronie oddziału NFZ w Twoim województwie.

Mapa z harmonogramem postojów Dentobusu dostępna jest TUTAJ.