Czy można wozić dziecko w foteliku w kombinezonie? Wyjaśniamy

05.12.2022 08:44

Zanim wyruszycie w podróż z maluchem, zwróć uwagę na jedną rzecz: to, w jaki sposób zapinasz pasy. Dość często zdarza się, że nieświadomie narażamy dziecko na ogromne niebezpieczeństwo. Jak powinny podróżować małe dzieci?

Jak ubierać dziecko do samochodu zimą? Ważne zasady
fot. Shutterstock

Czy dziecko może podróżować w foteliku ubrane w grubą, puchową kurtkę lub zimowy kombinezon? Odpowiedź jest jednoznaczna: nie. Przed każdą podróżą należy zdjąć odzież wierzchnią i zapiąć pasy w taki sposób, by przylegały do ciała dziecka.

Dlaczego nie wolno przewozić dziecka w kombinezonie lub grubej kurtce?

Gdy dziecko ubrane jest w kurtkę w samochodzie, od pasów oddziela je gruba warstwa.  Oznacza to, że w przypadku kolizji fotelik nie działa zgodnie ze swoim przeznaczeniem. Kurtka czy kombinezon kompresują się i sprawiają, że dziecko przemieszcza się w foteliku, w efekcie może nawet z niego wypaść! Kolejnym zagrożeniem jest gruby kaptur, który sprawia, że głowa dziecka znajduje się w nieprawidłowej pozycji: kaptur wypycha głowę poza zagłówek. Ryzyko poważnych obrażeń w razie wypadku zwiększają również dłuższe płaszczyki, przez które pasy nie przylegają do kości biodrowej. Fotelik może mieć nawet najwyższe noty w testach ADAC, ale jeśli zapinamy dziecko w nieprawidłowy sposób, narażamy jego zdrowie i życie.

Nieważne, że przewozisz dziecko w foteliku 0-13 kg, 0-18 kg czy 9-36 kg. Pasy zawsze powinny przylegać do ciała malucha.

Jak ubierać dziecko do samochodu?

Oczywiście przygotowanie małego dziecka do podróży może być trudne i czasochłonne, ale to jedyny sposób, by je chronić. Najlepiej ubierać malucha “na cebulkę”: zamiast kurtki, spokojnie sprawdzi się kilka warstw ciepłych ubrań. W zimowe dni warto zabrać do samochodu ciepłe skarpetki, rękawiczki i czapkę. Możemy też przykryć dziecko polarowym kocykiem. W sklepach dostępne są również specjalne śpiworki przeznaczone do fotelików samochodowych.