,

Czy dzieci mogą używać płynu do higieny intymnej? Jest kilka przeciwwskazań

Alicja Bartosiak
27.04.2023
Aktualizacja: 27.04.2023 11:02

Dbanie o higienę intymną małych dzieci może wiązać się z wieloma wątpliwościami: zwłaszcza, że w aptekach i sklepach mamy szeroki wybór produktów przeznaczonych do kąpieli maluchów. W tej kwestii warto uważać. Tak naprawdę zasada jest jedna: im prościej, tym lepiej. Dowiedz się więcej.

Czy dziecko może używać płynu do higieny intymnej? Wyjaśniamy
fot. Shutterstock
  1. Nie stosuj gąbek
  2. Pamiętaj o higienie nie tylko podczas kąpieli
  3. Nie używaj płynu do higieny intymnej przeznaczonego dla dorosłej kobiety!
  4. Zwróć uwagę na kierunek podmywania okolic intymnych
  5. Wybieraj odpowiednią bieliznę
  6. Dokładnie spłukuj kosmetyki do kąpieli
  7. Uważaj na chusteczki nawilżane

Właściwa higiena okolic intymnych u dziecka ma ogromne znaczenie. Niestety, na ten temat można znaleźć wiele sprzecznych informacji, a rodzice nie wiedzą do końca, co może pomóc, a co zaszkodzi maluchowi. Szczególnie skomplikowana wydaje się higiena intymna w przypadku dziewczynek, których okolice intymne są dużo bardziej narażone na zanieczyszczenia i infekcje,  niż w przypadku małych chłopców. Jakie są najważniejsze zasady higieny intymnej u małych dzieci? O tym pamiętaj:

Nie stosuj gąbek

Na powierzchni gąbki mogą gromadzić się bakterie, które trudno całkiem wyczyścić. Najlepiej robić to wcześniej umytą ręką lub bawełnianym, nawilżonym wacikiem.

Pamiętaj o higienie nie tylko podczas kąpieli

Miejsca intymne u małych dzieci powinny być dokładnie przemywane przy każdej zmianie pieluszki. To samo warto robić w przypadku przedszkolaków, które co prawda nie noszą pieluch, ale zdarza się, że w przedszkolu uczą się samodzielnie korzystać z toalety. W domu warto na wszelki wypadek przemyć pupę malucha.

Nie używaj płynu do higieny intymnej przeznaczonego dla dorosłej kobiety!

Jeżeli chcesz, możesz używać specjalnego płynu do higieny intymnej, jednak musi on być przeznaczony dla dziecka (zazwyczaj można j stosować  od 3. roku życia). Nie należy natomiast stosować płynów przeznaczonych dla dojrzałych kobiet, ponieważ mają one zupełnie inne pH, z kwaśnym odczynem. Małe dziewczynki mają natomiast obojętne pH, a używanie takich produktów może zaburzyć naturalne środowisko, co sprzyja infekcjom intymnym. Produkt do mycia dla dziecka powinien mieć jak najprostszy, krótki i naturalny skład. Najlepszy płyn najlepiej wybrać z lekarzem lub farmaceutą.
Tak naprawdę każdy płyn do mycia ciała dla dziecka będzie nadawał się także do mycia okolic intymnych.

Zwróć uwagę na kierunek podmywania okolic intymnych

Okolice intymne zawsze należy podmywać z góry na dół (w kierunku odbytu). Ta zasada dotyczy zarówno dzieci, jak i dorosłych. Pamiętaj, by dokładnie wyczyścić wszystkie intymne miejsca (delikatnie odchylić wargi sromowe i myć również wewnątrz). 

Wybieraj odpowiednią bieliznę

By zapobiec stanom zapalnym, podrażnieniom i infekcjom u dzieci, wybieraj zawsze trochę luźniejszą bieliznę z delikatnego, “oddychającego” materiału. Należy ją zmieniać przynajmniej raz dziennie.

Dokładnie spłukuj kosmetyki do kąpieli

Bez względu na to, jakiego preparatu używasz do kąpieli, zawsze pamiętaj o jego dokładnym zmyciu z ciała dziecka. Nawet niewielkie ilości, które pozostaną na skórze malucha, mogą wywoływać podrażnienia.

Uważaj na chusteczki nawilżane

Nawilżane chusteczki, chociaż są zbawieniem w wielu sytuacjach, również należy stosować z umiarem(często dodawane są do nich sztuczne, pachnące substancje, które zostają na skórze malucha). W domowych warunkach lepiej używać jednak bieżącej wody i mydła.

Źródło:

  • Cemek F, Odabaş D, Şenel Ü, Kocaman AT. Personal Hygiene and Vulvovaginitis in Prepubertal Children. J Pediatr Adolesc Gynecol. 2016 Jun;29(3):223-7. doi: 10.1016/j.jpag.2015.07.002. Epub 2015 Jul 15. PMID: 26187769.
  • E. Kamińska, Specjalista pielęgniarstwa położniczego i neonatologicznego, Higiena intymna noworodka: dziewczynki i chłopca, bepanthen.pl
  • Szpital Specjalistyczny im. Świętej Rodziny, Poradnik dla Rodziców, Oddział Położnictwa, szpitalmadalinskiego.pl
  • gov.pl

logo Tu się dzieje