,

Czerwona linia na nodze oznacza kłopoty. Matka ostrzega

25.04.2023
Aktualizacja: 25.04.2023 12:25

Czerwona linia na nodze, zwłaszcza jeśli powiększa się z czasem, może oznaczać, że konieczne jest podanie antybiotyku. Sprawdź dlaczego.

Czerwona linia na nodze oznacza kłopoty. Matka ostrzega
fot. FB Tiny Hearts Education

Czerwona linia na nodze przywodzi na myśl zadrapanie, ale może oznaczać, że w organizmie rozwija się zakażenie bakteryjne. Bądź czujny. Jeśli do tego dojdzie, konieczna jest wizyta u lekarza, żeby dostać receptę na antybiotyk.

Zapalenie naczyń chłonnych - przyczyny, leczenie

"Widzisz czerwoną linię na nodze u tego malucha? To zapalenie naczyń chłonnych. Czerwona flaga" - pisze Tiny Hearts Education, fundacja zajmująca się profilaktyką zdrowia. Pewna mama, która od lat śledzi profil fundacji na Facebooku, wysłała zdjęcie łydki swojego dziecka. "Tyle osób mówiło mi, że wszystko ok, ale dzięki jednemu z waszych postów, wiedziałam, że coś jest nie tak. Dziękuję. Dziękuję. Dziękuję. Dziękuję. Dziękuję" - napisała wdzięczna kobieta.

Tiny Hearts Education tłumaczy, że czerwona, powiększająca się linia na nodze to znak, że w naczyniach limfatycznych rozwija się stan zapalny. "Najczęściej jest on spowodowany infekcją bakteryjną, choć mogą być również inne przyczyny, takie jak wirusy, infekcje grzybicze czy ukąszenia owadów" - wyjaśniają eksperci. I dodają: "Przy szybkim wdrożeniu leczenia stan jest łagodny. Ale nieleczony może sprawić, że wystąpią komplikacje, włącznie z sepsą".

W komentarzach znaleźć można informację, że wpis o zapaleniu naczyń chłonnych, uratował niejednego malucha. "Napisaliście o tym i dosłownie w kolejnym tygodniu mój syn miał taką linię. Nie spojrzałbym na to dwa razy, gdyby nie wasz post! Dziękuję, prosto do lekarza i na antybiotykach" - wspomina kolejna mama.

"Żeby sprawdzić, czy czerwona linia na nodze się powiększa, warto ją sobie obrysować długopisem" - podpowiada Tiny Hearts Education.

Źródło: FB Tiny Hearts Education

logo Tu się dzieje