Obserwuj w Google News

Na COVID-19 chorują też niemowlęta. Takie są objawy covid 2023 u dzieci

3 min. czytania
Aktualizacja 08.11.2023
08.11.2023 10:34
Zareaguj Reakcja

Na COVID-19 wciąż może zachorować każdy – infekcje koronawirusem nie omijają także dzieci i niemowląt. Tak jak przypuszczano, covid zostanie z nami dłużej niż trwała pandemia, a liczba zachorowań znów rośnie. Czy objawy u dzieci i niemowląt różnią się jakoś od tych, które występują u dorosłych? Jak groźny jest COVID-19 u dzieci? To warto wiedzieć.

Niemowlę choruje na COVID-19
fot. Shutterstock
 1. Jakie są objawy COVID-19 u niemowląt i dzieci?
 2. Co zrobić, jeśli dziecko ma COVID-19?
 3. Czy covid jest niebezpieczny dla dzieci?
 4. COVID-19 u niemowląt – czy jest groźny?

Koronawirusem mogą zarazić się dzieci w każdym wieku, mogą też doświadczyć powikłań COVID-19. Jak wynika z danych, dzieci stanowią około 18 proc. wszystkich zgłoszonych przypadków COVID-19 w USA od początku pandemii. Nieco pocieszające jest to, że choć dzieci są tak samo narażone na zakażenie koronawirusem, jest mniej prawdopodobne, że zachorują poważnie – nawet 50 proc. dzieci i nastolatków najpewniej miało COVID-19 bez żadnych objawów. Nie zmienia to jednak faktu, że niektóre dzieci z powodu covidu muszą być hospitalizowane, leczone na oddziale intensywnej terapii lub podłączane do respiratorem. Objawy COVID-19 u dzieci warto znać.

Jakie są objawy COVID-19 u niemowląt i dzieci?

Objawy COVID-19 u dzieci i niemowląt są podobne do objawów u dorosłych. Różnica polega na tym, że u dzieci objawy są zwykle łagodniejsze. Dzieci chorujące na covid mogą mieć wiele objawów albo tylko kilka objawów lub nie mieć ich w ogóle. Najczęstszymi objawami COVID-19 u dzieci są kaszel i gorączka.
Typowe objawy COVID-19 u niemowląt i dzieci to:

 • katar lub przekrwienie błony śluzowej nosa
 • kaszel
 • gorączka (także dreszcze)
 • bóle mięśni
 • ból gardła
 • duszność
 • ból głowy
 • silne zmęczenie
 • utrata smaku lub węchu
 • nudności, wymioty lub biegunka (rzadziej)
 • zapalenie spojówek (tzw. zespół różowego oka)
 • brak jakichkolwiek objawów.

Wiele objawów COVID-19 jest podobnych do objawów innych chorób układu oddechowego, więc może być trudno stwierdzić, czy dziecko ma infekcję koronawirusem czy jakąś inną. Ostateczną odpowiedź i pewność w tym względzie może dać tylko wykonanie testu na COVID-19. Covid u dziecka jest jednak bardziej prawdopodobny w dwóch przypadkach – jeśli dziecko:

 • doświadcza utraty smaku lub węchu (nie występuje np. w przypadku grypy)
 • niedawno miało kontakt z osobą chorą na COVID-19.

Co zrobić, jeśli dziecko ma COVID-19?

Jeśli dziecko zachorowało na covid, najlepiej jest pozostać w domu i skontaktować się z lekarzem/przychodnią, aby uzyskać poradę medyczną. Jeśli konieczna jest wizyta u lekarza lub testy, warto wcześniej zadzwonić do gabinetu lub przychodni, aby medycy mogli sie przygotować i ewentualnie zapobiec narażeniu innych osób na kontakt z koronawirusem.

Jeśli natomiast u dziecka wystąpią poważne objawy COVID-19, należy jak najszybciej zadzwonić na pogotowie (tel 112) i wezwać pomoc medyczną. To konieczne w przypadku takich objawów, jak:

 • trudności w oddychaniu lub duszności
 • utrzymujący się ból lub ucisk w klatce piersiowej
 • dezorientacja lub trudność z dobudzeniem dziecka
 • sine usta lub twarz.

Czy covid jest niebezpieczny dla dzieci?

W większości przypadków nie. Bardzo rzadko zdarza się, że niemowlęta lub dzieci są hospitalizowane lub umierają z powodu COVID-19. Choć powikłania po zakażeniu koronawirusem mogą dotknąć każdego, to okazało się, że najbardziej dotkliwe są dla osób starszych i osób z chorobami istniejącymi już wcześniej.

Naukowcy uważają jednak, że bardziej narażone na poważne powikłania COVID-19 są dzieci, które mają takie schorzenia, jak: otyłość, ciężkie zaburzenia genetyczne i neurologiczne, dziedziczne zaburzenia metaboliczne, choroba sierpowata, wrodzone choroby serca, przewlekła choroba nerek, astma i inne choroby płuc, zaburzenia odporności (np. w wyniku przyjmowania niektórych leków).

COVID-19 u niemowląt – czy jest groźny?

Dzieci poniżej 1. roku życia, czyli niemowlęta, mogą być bardziej narażone na ciężki przebieg COVID-19 niż starsze dzieci. Noworodki mogą zarazić się COVID-19 podczas porodu lub poprzez kontakt z chorymi opiekunami po porodzie. Przy braku pewności, czy nie jesteśmy chorzy na covid, najlepiej jest podczas opieki nad noworodkiem nosić maskę i dbać o czystość rąk. W ten sposób można zminimalizować ryzyko zarażenia noworodka COVID-19.

Niemowlęta, które mają COVID-19, ale nie mają objawów, nie muszą przebywać w szpitalu. Również w tym przypadku zaleca się, aby opiekunowie dziecka nosili maski na twarz i myli ręce, aby się chronić. W tej sytuacji warto być czujnym i zwracać uwagę na kondycję dziecka prze około 2 tygodnie.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: Radio ZET / Mayo Clinic